Viete, akú stratégiu ľudia zvyčajne používajú, keď sa chcú stať lepšími gitaristami? Začnú viac cvičiť.
Myslíte, že to funguje? Žiaľ, zvyčajne nie.
Prečo?
Pretože je takmer úplne jedno, ako dlho cvičíte, ak neviete čo cvičiť, ako cvičiť, kedy atď. Cvičenie pohyby zautomatizuje bez ohľadu na to, či sú správne alebo nesprávne. Ak cvičíte zlozvyky, nacvičíte ich. Toto si treba uvedomiť. Ak neviete ako cvičiť správne, tak žiadne pridávanie času nepomôže.
V poslednej dobe experimentujem s rôznymi spôsobmi, ako dosahovať lepšie výsledky a za kratší čas. Zistil som, že je niekoľko spôsobov, ako to urobiť a nie je to až také ťažké. Ale tak, ako so všetkým novým, musíte aj tieto techniky pravidelne cvičiť. Žiadna z nich nie je komplikovaná ako jadrová fyzika, ale jednoduchosť týchto techník zvyčajne ľudí pomýli a myslia si, že ich môžu zvládnuť všetky naraz. Chyba. Cvičebné návyky treba budovať pomaly, aby nám naozaj vydržali.
Nižšie je 5 spôsobov, ako sa stať lepším gitaristom za kratší čas. Vyberte si jeden a skúste ho aspoň týždeň používať. Dajte mi vedieť, ako to fungovalo.
Vytvorte si cvičebný plán vopred
Toto ste už niekde počuli, že?
Vytvorenie cvičebného plánu prináša sústredenie a jasnosť. Ak máte hodinu na gitaru a 10 minút z toho strávite rozmýšľaním nad tým, čo budete cvičiť, tak svoj vzácny čas nevyužívate moc múdro. Ľudia zvyčajne nevedia, ako by malo také ozajstné cvičenie vyzerať. Hrať rôzne veci v náhodnom poradí určite nie je cvičenie. Ak by profesionálny boxér trénoval takýmto spôsobom, tak by bez pochýb dostal K.O. v prvom kole. Cvičenie musí mať svoj poriadok a následnosť. Musíme cvičiť to, čo potrebujeme a nie to, čo sa nám práve chce. Určite nepreskočte tento krok, pretože práve on určí, aký dobrý nakoniec budete.
Úloha: Vytvorte si cvičebný plán na zajtra hneď ako dnes docvičíte.
Cvičte, keď ste produktívni
Je fakt, že niektorí ľudia sa dokážu lepšie koncentrovať ráno, niektorí zas večer. Preto si potrebujeme naplánovať naše cvičenie na gitare na taký čas, keď sa cítime plný energie. Mnohokrát to znásobí našu produktivitu. Ak cvičíte unavení, tak tým len márnite svoj čas. Ak chcete výnimočné výsledky, musíte sa do toho naplno oprieť.
Úloha: Nájdite svoj ideálny čas na cvičenie a cvičte vždy vtedy, ak to je možné.
Vypnite všetko, čo by vás mohlo rušiť
Radi robíte viac veci naraz? Cvičiť na gitare a pozerať pri tom film alebo televíziu je absolútne neefektívne. Takto sa nedajú dosiahnuť žiadne seriózne výsledky. Ja som tiež zvykol pozerať niečo popri cvičení a myslel som si, ako veľa toho dokážem naraz spraviť. Opak bol pravdou. Preskakovanie medzi rôznymi činnosťami len vyčerpá vašu energiu a nič poriadne neurobíte. Pokúste sa zamerať iba na jednu činnosť. Vypnite mobil, internet, TV a všetko ostatné, čo by vás mohlo rušiť. Uvidíte, že sa výrazne posuniete.
Úloha: Vypnite všetko, čo by vás mohlo rušiť. Odpojte sa od sveta a cvičte.
Obmedzte svoj čas na cvičenie
Tento netradičný prístup k cvičeniu môže robiť zázraky. Čím menej času máme, tým viac musíme rozmýšľať, čo je naozaj pre nás dôležité. Musíme si stanoviť priority. Namiesto dlhých hodín bezmyšlienkovitého cvičenia, sa pokúste obmedziť na kratší čas, ale s absolútnym sústredením. Určite si, čo chcete dosiahnuť a potom urobte maximum preto, aby ste to dosiahli.
Urobte si prestávku
Urobiť si prestávku počas cvičenia je jednou z najmúdrejších vecí, ktoré môžeme pre seba urobiť. Nie je v ľudských silách, aby sme stále udržiavali absolútnu koncentráciu. Náš mozog potrebuje čas na to, aby informácie spracoval, a preto by sme mu ho mali dopriať. Ak si dáte prestávku, neznamená to, že ste leniví. Ja si zvyknem každý deň okolo obeda na 10 až 15 minút ľahnúť a môžem povedať, že to je tá najlepšia vec, ktorú môžem pre svoju produktivitu urobiť. Musíme počúvať svoje telo a dopriať mu oddych. Aj slávny huslista Itzhak Perlman odporúča 10 minútovú prestávku každú hodinu.
Úloha: Naplánujte si počas cvičenia prestávky.
Foto: Alan Gee