large__8754817842Ak ma už trochu poznáte, tak určite viete, že kvalita cvičenia na gitare je pre mňa  oveľa dôležitejšia ako kvantita.  Skúmať kvalitu cvičenia je zmysluplnejšie než rátať, koľko hodín, minút a sekúnd som dnes odcvičil.

Má to však jeden háčik.

Zo svojich učiteľských skúseností som zistil, že existuje veľké množstvo študentov, ktorí  napriek dobrým úmyslom, nedosahujú výsledky, ktoré by si priali. Títo študenti chcú všetko urobiť perfektne na prvýkrát,  ale práve toto ich najviac brzdí. Snaha o dokonalosť a strach z chýb ich paralyzujú a nakoniec zvyčajne neurobia vôbec nič.

Na kvalite cvičenia prestáva záležať,  ak cvičíte len 5 minút denne. Nestane sa z vás Hendrix, nech budete hocijako sústredení počas tých 5 minút. Kvalita a kvantita musia ísť ruka v ruke. To, koľko potrebujete cvičiť, záleží od toho, aké odvážne sú vaše hudobné ciele.

Ak aj vy patríte do skupiny gitaristov, ktorí chcú mať všetko dokonalé, navrhujem nasledujúce riešenie.

85% riešenie

Túto myšlienku som odkukal od veľmi úspešného bloggera, ktorý sa volá Ramit Sethi. Jeho stránku I will teach you to be rich, ktorá učí ľudí, ako ovládnuť svoje osobné financie, navštevujú státisíce čitateľov mesačne.

Myšlienka 85% riešenia je veľmi jednoduchá:

Na to, aby sme boli úspešní, stačí ak sa budeme snažiť o to, aby sme veci robili najlepšie ako dokážeme v danom okamžiku, nemusia byť dokonalé hneď od začiatku. Dajme veci na 85% do poriadku a o zvyšok sa postaráme neskôr. Táto zásad platí, či už cvičíte na gitaru, píšete knihu, alebo sa snažíte skrotiť svoje osobné financie.

Nepotrebujete všetky informácie sveta na to, aby ste dokázali urobiť správne rozhodnutie, takisto ako nepotrebujete vedieť všetky zásady správneho cvičenia na to, aby ste dosahovali dobré výsledky. Nemusíme hneď na začiatku vyriešiť každý jeden detail, pretože to je len strata času. Naučiť sa ako správne cvičiť na gitaru je schopnosť, ktorú postupom času môžeme stále zdokonaľovať.

Ak aj vás paralyzuje snaha o dokonalosť, začnite tým, že dnes zmeníte jednu vec, ktorá vám pomôže posunúť sa vytúženým smerom.  Mnohokrát je najdôležitejšie, ale aj najťažšie, práve začať.

Ak sa tiež niekedy cítite zaseknutí  a neviete, kde vlastne začať a čo  cvičiť, len sa zhlboka pár krát nadýchnite a pustite sa do prvej veci, ktorá vás napadne. Nech sa budete snažiť akokoľvek, dokonalými sa aj tak nestanete. Snaha o dokonalosť vás len privedie k sklamaniu a frustrácií (verte mi, mnohokrát som to zažil).

Keď chcete  urobiť niečo preto, aby ste dosahovali lepšie výsledky, začnite s nejakou jednoduchou vecou – napríklad naplánovanie si, čo budete najbližšie cvičiť, alebo si založte zošit, do ktorého si budete zapisovať, čo a koľko ste cvičili, ako vám to išlo a čo potrebujete ešte vylepšiť (Takýto blok má asi 1% gitaristov, a tí sú vždy aspoň o triedu lepší, ako ostatní) .

Ľudia sa radi dlhé hodiny zaoberajú drobnosťami a majú pritom pocit, že pre seba niečo zásadné urobili. ( Ktoré brnkátko je lepšie, 0,53mm alebo 0,60 mm?). Toto je však ilúzia. Nikto sa nestal výborným gitaristom tým, že meditoval nad tým, či si má natiahnuť bronzové alebo fosfor-bronzové struny. (Na túto otázku aj tak vedia odpovedať iba predavači v hudobninách a tí to neprezradia 🙂 ) Treba radšej chytiť gitaru do rúk a začať na niečom pracovať.

Najbližšie, keď budete riešiť nejakú banálnu otázku, spomeňte si na tento článok a skúste pre seba radšej niečo urobiť. Ak chcete, aby vaše výsledky boli lepšie, experimentujte s rôznymi prístupmi a hľadajte, čo pre vás funguje. Odučil som stovky žiakov a môžem povedať, že každý si vždy vyžaduje iný prístup. Mojou úlohou ako učiteľa je nájsť, čo pre konkrétneho žiaka funguje najlepšie.   Keď doma samy cvičíte na gitaru, ste svojimi vlastnými učiteľmi a je teda vašou úlohou, aby ste prišli na to, ktoré techniky fungujú a ktoré nie.

Najdôležitejšia vec je, aby ste cvičili pravidelne, 5 až 6 krát do týždňa, hoci aj po 15 minút. Ak toto nerobíte, akékoľvek snahy o zlepšenie sú úplne zbytočné, lebo vždy viacej zabudnete, ako sa naučíte. Až keď si zvyknete cvičiť na gitaru takmer každý deň, potom má zmysel začať sa zaoberať nejakými pokročilejšími technikami. Najprv si treba nájsť čas na gitaru, až potom s ním môžeme niečo robiť.

Sústreďte sa na tie veci, ktoré sú naozaj dôležité a to ostatné sa vyrieši samo.

Prajem veľa chute do cvičenia.

photo credit: pasotraspaso via photopin cc