Mnoho rokov dozadu, keď som začínal hrať a potreboval som si kúpiť svoju prvú gitaru, mal som veľkú dilemu. Mám si kúpiť elektrickú alebo akustickú gitaru? Kovové alebo nylonové struny? Hnedú alebo čiernu?
S gitarami som mal minimálnu skúsenosť. Doma sme mali len jednú starú “španielku” a akustickú gitaru môjho staršieho brata. Napriek tomu, že dnes vidím, že medzi nimi bol obrovský rozdiel, vtedy sa mi až také rozdielne nezdali. Obidve mali struny a keď do nich človek brnkol, vydávali zvuk.
Napriek tomu, že tieto gitary sme mali doma, chcel som si kúpiť svoju vlastnú gitaru. Nevedel som však, na základe čoho sa mám rozhodnúť, ktorá je tá pravá pre mňa.
Ak ste aj vy v podobnej situácií, tak v dnešnej lekcií vám poradím, ako vybrať takú gitaru, na ktorú vás bude baviť hrať a ktorá najlepšie zodpovedá vaším požiadavkám.
Pustime sa do toho.
Gitara pre začiatočníka?
Všetko podstatné sa dozviete vo videu alebo v texte pod videom:
Ak vyberáte svoju prvú gitaru, máte na výber z týchto troch typov:
- klasická gitara (španielka)
- akustická gitara s kovovými strunami
- elektrická gitara
Poďme sa teraz podrobnejšie pozrieť na jednotlivé typy a na ich plusy a mínusy.
Klasická gitara
Klasická gitara má menšie telo, širší hmatník a najlepšie ju spoznáte podľa toho, že sú na nej natiahnuté nylonové struny.
Existuje presvedčenie, že nylonové struny na začiatku menej bolia a práve preto je vhodná najmä pre začínajúcich gitaristov. Aj keď ja si nemyslím, že by ten rozdiel medzi nylonovými a kovovými strunami bol až taký veľký, brušká na prstoch veľmi rýchlo stvrdnú a bolesť ustúpi. Ak si niekto vyberie klasickú gitaru iba na základe toho, aby ho menej boleli prsty, myslím, že svoju voľbu rýchlo oľutuje.
Ak nechcete hrávať klasickú hudbu a neplánujete chodiť do ZUŠ-ky, tak klasickú gitaru by som neodporúčal. Pre bežného gitaristu, ktorý si chce hrávať doma pop-rockové záležitosti, je to podľa mňa najhoršia voľba.
Práve vďaka nylonovým strunám je klasická gitara pomerne tichá, čo môže byť nevýhoda, keď ju chcete zobrať na chatu alebo do partie ako doprovod k spevu. Ak začne spievať pár ľudí, tak ju ani nebude počuť.
Niektorí ľudia to riešia tak, že na klasickú gitaru natiahnú kovové struny. Klasická gitara však nie je vyrobená tak, aby vydržala ťah kovových strún a preto veľakrát dôjde k tomu, že gitara sa prehne a stane sa takmer nehrateľnou kvôli vysokému dohmatu. V horšom prípade môže dôjsť až k tomu, že kobylka povolí a odtrhne sa z prednej dosky. To už je praktický nemožné opraviť.
Ďalšou nevýhodou klasickej gitary je širší hmatník, ktorý bráni tomu, aby sme mohli dať palec zvrchu. Palec na vrchu hmatníka je však veľmi praktický a ja si neviem predstaviť, že by som ho nemohol používať. Ak by ste mi zakázali používať palec, veľmi ťažko by sa mi tlmili basové struny a niektoré akordy by boli zrazu nehrateľné.
Klasická gitara má širší hmatník kvôli tomu, že je uspôsobená na iný posed. Pravák by ju mal mať na ľavej nohe a ľavák na pravej. Toto je však presne opačne, ako väčšina ľudí drží gitaru. Praváci majú gitaru zvyčajne na pravej nohe a ľaváci na ľavej.
Ako som už povedal, ja by som klasickú gitaru neodporúčal kúpiť ako vašu prvú gitaru, keď chcete hrávať popové a rockové skladby. Ak však chcete ísť študovať na ZUŠ-ku, tak klasická gitara bude pre vás povinná.
Akustická alebo elektrická gitara?
Keďže klasickú gitaru sme vyradili z nášho výberu, ostávajú nám ešte dve možností: elektrická gitara alebo akustická gitara s kovovými strunami.
Tu sa treba rozhodnúť na základe toho, akú hudbu chcete hrávať a či chcete mať možnosť brávať gitaru zo sebou. Neexistuje tu žiadne poradie, treba sa rozhodnúť na základe toho, čo chcete hrať. Je síce pravda, že na väčšine elektrických gitár sa hra trochu ľahšie ako na akustických gitarách, rozdiel nie je nejaký dramatický.
Ak chcete hrávať rockovú, bluesovú alebo metalovú hudbu, tak nájdete pravdepodobne oveľa väčšie využitie pre elektrickú gitaru. Hlavne teda ak chcete využívať skreslený zvuk, chystáte sa hravať gitarové sóla alebo sa plánujete vrhnúť do sveta gitarových efektov.
Treba mať na pamäti, že k elektrickej gitare určite potrebujete kombo (zosilňovač), pretože inak si hru moc neužijete. A navyše hraním na nezapojenej elektrickej gitare môžete nabrať zbytočné zlozvyky.
Ak vám nezáleží na tom, či budete mať skreslený zvuk a chcete mať možnosť brávať gitaru zo sebou na chatu, resp. viac sa vám páči akustická gitarová hudba, tak zvoľte akustickú gitaru s kovovými strunami. Tá vám najlepšie poslúži na tieto účely.
Je praktická, spratná, nepotrebujete k nej nič ďalšie. Jednoducho ju len vytiahnete z púzdra a ste pripravení na hranie.
Na záver ešte jedna malá rada. Ak idete kupovať novú gitaru, je dobré, ak zo sebou zoberiete niekoho, kto tú gitaru vie aspoň zbežne prekontrolovať a vyskúšať. Nemusí to byť žiadny gitarový virtuóz, stačí, že vie aspoň trošku hrať a vie teda posúdiť, či sa na danú gitaru dobre hrá. Pre niekoho, kto nikdy nehral na gitaru, je pomerne ťažké vybrať ten správny nástroj.
Takisto, ak to vaša situácia dovoľuje, skúste rátať s investíciou aspoň 150 – 200 eur. Lacnejšie gitary sú väčšinou dosť nekvalitne opracované, nedržia ladenie a celkovo je s nimi viac starostí. Ak si chcete hru na gitaru naozaj užiť, kúpte si nástroj, ktorý vám v tom nebude prekážať.
Ak máte k výberu gitary pre začiatočníka akékoľvek otázky, dajte mi určite vedieť v komentároch.
Prajem veľa šťastia pri výbere vašej prvej gitary.
Ak chcete dostávať informácie o nových gitarových lekciách priamo do vašej emailovej schránky, prihláste sa na odber newslettra:
Dobrý deň, chcela by som sa naučiť hrať na gitare ale zatiaľ nemám vlastnú gitaru. Chcela by som akustickú, peknú a aby ma nestála veľa a ešte aby bola dobrá. Pozerala som si net a viacero ponúk a článkov no a najviac sa mi páči táto – CORT Earth 70 W NS teda takéto označenie má na stránke kytary sk . Prosím Vás o radu – Myslíte si, že je vhodná pre začiatočníka či skôr nie ?
Zdravím Zuzana, gitara, ktorú spomínate je veľmi fajn pre začiatočníka, takže určite odporúčam.
Zdravim.aky mate nazor na gitaru s kombom v kauflande?teraz je maju za 108e.oplati sa kupit pre zaciatocnika?
Fakt neviem, nedržal som ju v ruke. Ale skôr by som povedal, že nie. Radšej by som vybral niečo v hudobninách.
Dobrý deň, v gitarách sa žiaľ vôbec nevyznám, no dcérka (12r, hráva už dlho v ZUŠ na flaute) zatúžila učiť sa hrať na gitare a radi by sme ju obdarili. Na internete sme našli info k rôznym veľkostiam pri klasických gitarách, ale pri akustickej na “brnkanie” pesničiek sme žiadne 3/4 alebo 7/8 nenašli. Môžete mi prosím nejakú odporučiť? ďakujem.
Zdravím Vás, nie som si istý, či v prípade akustických gitár nájdete nejaké detské modely. Najlepšie bude kontaktovať nejakého predajcu a oni vám poradia lepšie ako ja. Pravdepodobne tam nejaký veľký výber nebude, skôr treba zistiť, či také niečo vôbec držia. Keď nie, tak potom je jediná možnosť detská klasická gitara.
Ďakujem veľmi pekne za promptnú odpoveď a prajem všetko dobré.
Viete mi poradiť aká je najlepšia elektrická gitara pre začiatočníka na metalovú hudbu ? Veľmi sa mi páči typ les paul ale neviem či je vhodná.
Ahoj Matúš, ak chceš gitaru na metal, nie je až tak dôležitý tvar gitary, ale skôr aké snímače má. Pre metalovú hudbu by som odporúčal gitaru s aktívnymi snímačmi. Ak dokážeš nájsť taký les paul, tak myslím, že budeš spokojný.