V dnešnej lekcií nadviažeme na to, čo sme začali minule. Budeme sa opäť venovať vybrnkávaniu prstami, ale tentokrát sa pozrieme na trošku komplikovanejšie príklady.
V predchádzajúcej lekcií išlo najmä o to, aby sme sa naučili, ako vlastne vybrnkávanie na gitare funguje, ako správne vytvoriť tón a ako si poukladať prsty na strunách. Dnes tieto poznatky využijeme na to, aby sme sa vo vybrnkávaní zdokonalili.
Ak zvládnete učivo z tejto a minulej lekcie, mali by ste byť pripravení na väčšinu vybrnkávaní, s ktorými sa v gitarovej hudbe stretnete. Keby ste si náhodou s nejakým nevedeli poradiť, určite dajte vedieť 🙂
Vybrnkávanie prstami patrí k základným gitarovým technikám a preto mu treba venovať dostatok pozornosti. Jej zvládnutie vás spraví lepším a univerzálnejším gitaristom.
Príklad č. 2
Už ste si u mňa asi zvykli, že väčšina cvičení, ktoré v mojich lekciách ukazujem, sú vlastne útržky rôznych skladieb. Inak tomu nebude ani v nasledujúcom príklade.
Požičiame si vybrnkávací vzor z intra skladby Dust in the wind od kapely Kansas. Toto vybrnkávanie je veľmi hojne využívané na gitare a určite vám dobre precvičí prsty.
Ak by ste sa chceli naučiť celé intro k tejto skladbe, tabulatúru si môžete stiahnuť TU.
Príklad č.3
Ďalší príklad, na ktorý sa dnes pozrieme, je zo sveta klasickej gitary.
Je ním vybrnkávanie, ktoré pochádza z etudy č. 1 brazílskeho skladateľa Heitor Villa-Lobos. Toto je naozaj virtuózny kúsok (pozrite napríklad túto verziu) a hrá sa vo svižnom tempe, ale my ako vždy, začneme pekne pomaly.
Budeme sa sústrediť iba na to, aby sme si osvojili iba vybrnkávací vzor. Nebudeme riešiť zvyšok skladby, pretože táto lekcia by sa natiahla na niekoľko hodín. Kto bude mať chuť, môže na domácu úlohu skladbu doštudovať 🙂
(T – palec, I – ukazovák, M – prostredník, A – prstenník)
Na záver aj v tejto lekcií zopakujem, na čo sa treba pri nácviku vybrnkávania sústrediť:
- čistota tónov – chceme počuť konkrétny a výrazný tón
- preznievanie tónov – dávame pozor, aby sme sa rukou alebo prstami nedotýkali strún, ktoré sme už zahrali, aby tóny do seba preznievali
- pravidelnosť – neponáhľame sa a snažíme sa hrať čo najpravidelnejšie t.j. každý tón má rovnakú dĺžku
- rovnaká hlasitosť všetkých tónov – dávame pozor, aby tóny hrané palcom neboli hlasnejšie ako tie hrané prstami
- uvoľnenie ramena – mnoho študentov zvykne pri vybrnkávaní napínať rameno tej ruky, s ktorou vybrnkávajú, dajte si na to pozor
Veľa trpezlivosti pri cvičení želám.
Ak chcete získať ZADARMO 30-stranový e-book o tom, ako správne cvičiť na gitare, zadajte svoju emailovú adresu:
CHCEM