V dnešnej lekcií vás naučím, ako cvičiť stupnice.

Pôjde mi hlavne o to, aby som vám ukázal, ako dostať stupnice do prstov (a do hlavy) tak, aby ste ich  vedeli použiť v reálnych hudobných situáciách. Vedieť zahrať stupnicu hore-dole ešte neznamená, že ste ju naozaj zvládli. Treba ísť viac do hĺbky.

Keď som ja začínal so stupnicami, tak ako samouk som robil veľkú chybu, že som sa síce naučil prstoklady stupnice po celom hmatníku, ale tam to celé zhaslo. Nič ďalej som už s nimi nerobil.

No a keď prišiel čas na to, aby som zahral resp. “zaimprovizoval” nejaké sólo, tak to vyzeralo tak, že som iba prechádzal po stupnici hore dole.

Tóny sa síce nejaké ozývali, ale s hudbou to moc spoločné nemalo.

Preto by som vám chcel v dnešnej lekcií ukázať, ako môžete cvičiť hocijakú stupnicu tak, aby ste ju naozaj zvládli.

Celý tento proces osvojovania si stupnice som rozdelil do 4 krokov, aby to celé bolo jednoduchšie na pochopenie.

Poďme sa na jednotlivé kroky pozrieť.

Ako cvičiť stupnice?

Krok č.1: Načo mi je táto stupnica? Prečo sa ju chcem naučiť?

Krok č.1 je veľmi jednoduchý. Stačí zodpovedať nasledovné otázky:  Načo mi je táto stupnica? Prečo sa ju chcem naučiť?

Toto je veľmi dôležitý krok, ktorý však mnoho gitaristov preskakuje. Ešte predtým, ako sa začnete učiť hocijakú stupnicu, mali by ste presne vedieť, načo vám táto stupnica je. Inými slovami, čo s ňou budete robiť, keď sa ju naučíte? Zodpovedaním tejto otázky zaručíte, že cvičíte pre vás potrebné veci a nezapĺňate svoju hlavu zbytočnými informáciami, ktoré nikdy nepoužijete.

Študenti za mnou často prídu s tým, že sa musia naučiť tú alebo onú stupnicu, aby sa zlepšili ako sóloví gitaristi. Keď sa ich však spýtam, kde na to prišli, tak zvyčajne zistím, že to čítali niekde na internete alebo to bola “dobre” mienená rada od kamaráta.

Treba si však uvedomiť, že nie všetko, čo je na internete, je pravda a nie každá rada je až tak dobre mienená.

Ak chcete naozaj vedieť, ktoré stupnice by ste mali cvičiť a čo je potrebné pre gitaristu na vašej úrovni a s vašimi cieľmi, spýtajte sa niekoho skúsenejšieho, o kom viete, že má prax v danej oblasti. Osvedčený gitarový učiteľ je v tomto prípade ideálny.

Ak nikoho takého vo vašom okolí nemáte, napíšte mne. Kontakt je TU.

Čo týmto celým chcem povedať je to, že nie všetky stupnice sú pre vás dôležité a určite ich všetky nepotrebujete vedieť. A ak si myslíte, že naučením sa nejakej stupnice sa stanete lepším sólovým gitaristom, tak vás musím vyviesť z omylu. Až keď sa naučíte stupnice používať, až vtedy budú vaše sóla znieť lepšie.

Aby som to zhrnul: Predtým ako sa začnete učiť hocijakú stupnicu, poraďte sa s niekým či takúto stupnicu naozaj potrebujete a či je využiteľná v štýle, ktorému sa chcete venovať.

Súčasťou tohto kroku je takisto to, aby ste si naštudovali, cez aké akordy a akordové postupnosti daná stupnica funguje, ktorí gitaristi sú známi tým, že ju používajú a ako táto stupnica znie. Toto zaručí, že sa naozaj naučíte stupnicu, ktorú využijete v praxi a ktorej zvuk sa vám páči.

Krok č.2: Naučte sa stupnicu v jednom prstoklade resp. jednej polohe.

Ak sa učíte hocijakú novú stupnicu, vždy začnite s jedným prstokladom a ten dostaňte poriadne do prstov.

Ja hovorím, že lepšie je vedieť zahrať v jednom prstoklade niečo ako v piatich nič. Viem, že je lákavé učiť sa stupnicu všade po hmatníku, ale ak dokážete, odolajte tomuto pokušeniu. Naučte sa hrať na jednom mieste a až potom expandujte.

Ako dostať stupnicu do prstov?

1/ Vymyslite si prstoklad, ktorý vám bude najlepšie vyhovovať.

2/ Prehrajte ju v rôznych rytmických deleniach.

3/ Vyskúšajte si rôzne sekvencie.

4/ Zorientujte sa v tom, ako sú v danom prstoklade rozmiestnené tóny.

Keď ste s týmto hotový a daný prstoklad viete zahrať 3 – 4x hore dole bez jedinej chybičky a zaváhania, môžte ísť na krok č.3.

Krok č.3: Tvoríme hudbu

Toto je presne ten krok, ktorý som ako začínajúci gitarista nikdy nerobil. Nie, že by som bol lenivý, ale skôr išlo o sladkú nevedomosť.

Ak už zvládate zahrať stupnicu v jednom prstoklade, ďalším krokom je začať z nej vytvárať hudbu. Vaše hranie stupníc by malo pomaličky prejsť od chodenia po rebríku k tomu, aby to začalo znieť ako hudba, ktorú eventuálne aj niekto chce počúvať. Ako to urobiť?

1/ Začneme používať gitarové techniky ako slide,vibráto, bending atď. Preskúmame celý prstoklad s každou technikou.

2/ Vytvárame jednoduché frázy kombináciou rôznych techník. Spájame tóny tak, aby to dávalo hudobný zmysel. Ak prídeme na niečo zaujímavé, zapamätáme si (odporúčam nahrať a odložiť).

3/ Hráme s looperom resp. backing trackom.(Príklady vo videu)

Jednoduchý looper je jedna z najlepších pomôcok na cvičenie, do ktorých môžete investovať. Ak to myslíte so sólovou gitarou vážne, odporúčam, aby ste sa po nejakom poobzerali. Looper vás núti súčasne pracovať na vašej sólovej aj doprovodnej gitare.

Krok č.4: Ako túto stupnicu používajú moji gitaroví hrdinovia?

Krok č.4 celý tento náš postup osvojovania si stupnice završuje a súčasne aj povyšuje na ďalší level.

V prvom kroku sme si zistili, ktorí gitaristi stupnicu, ktorú sa práve učíme, používajú a vieme aj to, že sa nám jej zvuk páči. Teraz ide o to, aby sme sa niektoré frázy, postupy a sóla naučili z nahrávok podľa sluchu.

Odkukávanie a požičiavanie si fráz od svojich gitarových vzorov jej jeden z najlepších spôsobov ako dostať svoju hru na lepšiu úroveň. Učenie sa fráz sluchom vám pomáha vybudovať prepojenie medzi tým, čo počujete v hlave a vašou rukou. Ak to budete robiť dostatočne dlho, budete schopný v hlave počuť frázy a súčasne ich aj hrať.

Na začiatku stačí, keď začnete odpočúvať jednoduché frázy. Všímajte si aké tóny váš obľúbený gitarista používa, aké rytmické delenia sa u neho vyskytujú najčastejšie, ako hrá tóny dynamicky. Toto všetko vám pomôže, keď sa budete snažiť vytvoriť svoje vlastné frázy alebo sóla.

Strávte každý deň pár minút budovaním svojho sluchu a všetky ostatné hudobné činnosti vám vďaka tomu pôjdu omnoho ľahšie. Sluch je koniec-koncov pre každého hudobníka to najdôležitejšie.

Ak máte akékoľvek otázky, nechajte ich v komentároch.

Veľa šťastia pri cvičení stupníc prajem!

Potrebujete pomôcť s cvičením na gitare? Zadajte svoju emailovú adresu a získajte ZADARMO 30-stranový e-book, v ktorom sa naučíte, ako správne cvičiť na gitare. Takisto sa dozviete ako prvý o nových gitarových lekciách a nových gitarových kurzoch, ktoré pre vás pripravujem: