Poznáte ten pocit, keď cvičíte na gitare niekoľko hodín, ale na konci sa cítite, akoby ste sa nikam neposunuli?
Precvičili ste všetky stupnice, rozklady akordov a aj obľúbené pesničky, ale stále mate pocit, že niečo nie je v poriadku.
Cítite, že by ste mali ešte aspoň hodinku pridať. A tak neváhate a cvičíte ďalšiu hodinu, ale ten dotieravý pocit nie a nie zmiznúť.
Stále sa vám zdá, že ešte nie ste hotoví.
V hlave sa vám vynára otázka: “Koľko musím cvičiť na to, aby som sa stal naozaj dobrým gitaristom?”
10 hodín? Alebo ešte viac?
Prečo nezáleží na tom, ako dlho cvičíte?
Hneď na začiatku by som chcel povedať, že podľa mňa nie je možné cvičiť 10 hodín denne. Určite je možné len tak si hrať, ale ak má byť cvičenie na gitare naozaj efektívne, určite musí byť mentálne náročnejšie ako čítanie knihy pre radosť. A ešte som nevidel nikoho, kto by vydržal čítať desať hodín v kuse bez toho, aby zaspal:-)
Možno sa teraz pýtate: “Koľko hodín je ideálne denne cvičiť?”
No a odpoveď na túto otázku je veľmi jednoduchá. Neexistuje niečo ako ideálny počet hodín. Pozrime sa na to zbližšia.
Ako je možné, že sa aj po tom, ako ste cvičili niekoľko hodín, cítite frustrovaní? Pocit frustráice nastáva vtedy, keď sa vám nedarí naplniť vaše očakávania. Znamená to, že nedosahujete také výsledky, ako by ste si predstavovali. Jasne vidíte, že je veľký rozdiel medzi tým, kde ste a tým, kde by ste chceli byť, ale neviete, ako túto priepasť prekonať.
Čas nie je dobrým meradlom pokroku, pretože bez ohľadu na to, ako dlho ste cvičili, nemáte žiadnu garanciu, že dosahujete tie výsledky, ktoré by ste chceli. Videl som veľa ľudí, ktorí hovorili, že cvičia päť hodín denne, ale ich hra nebola vôbec dobrá. Ako je to možné? Je to možné preto, lebo čas nehovorí nič o tom, ako dobre viete hrať. Čas nie je dôležitý, výsledky sú.
Ako dosiahnúť výsledky, po ktorých túžite?
Existuje na to jednoduchá formulka:
Krok 1: Presne si zadefinujete výsledky, ktoré chcete dnes dosiahnuť
Krok 2: Cvičíte
Krok 3: Ohodnotíte, či ste boli úspešní
Z mojich skúseností môžem povedať, že väčšina gitaristov preskakuje prvý a tretí krok. Problém je v tom, že ak si neurčíte, kam sa chcete dostať, nikdy sa tam nedostanete. Ako sa môžete dostať z bodu A do bodu B bez toho, aby ste vedeli ako bod B vyzerá?
Všetky tri kroky sú rovnako dôležité. Najprv si musíte zadefinovať, čo chcete a ako to chcete dosiahnuť. Potom cvičíte – to je čas, keď robíte maximum preto, aby ste to dosiahli. A nakoniec zhodnotíte, či sa vám to podarilo. Ak sa vám podarilo naplniť vaše očakávania, tak to je výborné, ak nie, porozmýšľajte, kde sa stala chyba a pokúste sa ju napraviť zajtra. Toto je neustály proces učenia sa, kde všetko je len experiment. Nezáleží na tom, že sa vám dnes nepodarilo dosiahnuť vaše ciele, dôležité je, aby ste sa z toho poučili a upravili podľa toho svoju stratégiu zajtra.
Zadefinujte si svoje očakávania
Predtým ako budete najbližšie cvičiť, skúste si presne určiť, čo chcete dosiahnuť. Zamerajte sa na 1 – 3 veci, ktoré vás privedú bližšie k tomu, kde chcete byť. Nebuďte na seba moc prísni a nestanovujte si nereálne ciele, z ktorých budete frustrovaní. Buďte hraví. Testujte. Experimentujte.
A vôbec nezáleži na tom, koľko času máte dnes na gitaru. Vždy si stanovte nejaký cieľ. Ak máte iba 15 minút, pokúste sa vylepšiť nejakú maličkosť na vašej hre, ak máte 2 alebo 3 hodiny, stanovťe si niečo náročnejšie.
Takže ako dlho denne by ste mali cvičiť na gitaru?
Odpoveď je jednoduchá. Cvičíte tak dlho, dokým nedosiahnete výsledky, ktoré chcete.
Príjemné cvičenie.
Foto: practicalowl