V dnešnej lekcií sa pozrieme na to, ako správne cvičiť s metronómom.
Z mojich skúsenosti gitarového učiteľa môžem povedať, že väčšina študentov s metronómom necvičí, lebo ich to zväzuje a otravuje. Existuje aj malá podskupina študentov, ktorí síce s metronómom cvičia, ale žiaľ nevedia ako na to.
Zapnúť metronóm a hrať, nestačí na to, aby sa zlepšilo vaše rytmické cítenie.
Pamätám si ešte, že keď som začínal hrávať na gitaru, každý mi hovoril, že by som mal cvičiť s metronómom.
A keďže som chcel byť poslušný študent, tak som aj cvičil.
Zapol som ho a hral som.
A čuduj sa svete, po pár mesiacoch sa moje rytmické cítenie vôbec nezlepšilo. Tie isté rytmické chyby sa opakovali stále dookola, napriek tomu, že som mal metronóm pustený pomerne často.
Až o niekoľko rokov neskôr som sa naučil, ako správne cvičiť rytmické cítenie.
Ak vám niekto povie, že máte cvičiť s metronómom, ale vám nevysvetlí presne ako, ani ho nepočúvajte. Ako som už povedal, to že zapnete metronóm váš rytmus nevylepší.
V dnešnej a budúcej lekcií sa vám teda pokúsim ukázať, ako metronóm používať tak, aby sa vaše rytmické cítenie naozaj zlepšovalo.
Všetky cvičenia, ktoré vám ukážem, som sám otestoval, či už na sebe alebo so svojimi študentami. Všetky fungujú a ak ich budete používať, vaše rytmické cítenie sa bude zlepšovať.
Samozrejme, nebude to zo dňa na deň, ale z jedného mesiaca na druhý budete určite cítiť pokrok.
Ako cvičiť s metronómom?
Aký metronóm si vybrať?
V súčasnosti existuje mnoho metronómových aplikácií (toto slovné spojenie som si práve vymyslel :-)) a nechcem, aby ste strácali čas tým, že si budete pol dňa vyberať tú správnu. Preto vám odporúčam tie metronómy, ktoré sám používam.
Ak pri cvičení na gitare máte zapnutý aj počítač, tak najlepší online metronóm je podľa mňa BEST METRONOME. Je prehľadný, má všetky funkcie, ktoré potrebujeme a je stabilný. Ak budete potrebovať niektoré ďalšie funkcie, pozrite si BEST DRUM TRAINER.
Ak pri cvičení používate svoj telefón alebo tablet, tak odporúčam aplikáciu, ktorá sa volá TIME GURU. Túto aplikáciu vyvinul Avi Bortnick, gitarista, ktorý hráva po boku jazzového velikána Johna Scofielda. Aplikácia stojí $2, ale určite nebudete ľutovať. Vrelo ju odporúčam.
Samozrejme, môžete zájsť aj do obchodu s hudobninami a kúpiť si elektronický metronóm alebo klasický metronóm. Týmto však väčšinou chýbajú niektoré pokročilejšie funkcie a preto by som si radšej vybral taký, ktorý viete stiahnuť do telefónu.
Ako často treba cvičiť s metronómom?
Poďme sa teraz pozrieť na to, koľko a ako často treba cvičiť s metronómom.
Keď sa budete snažiť vygoogliť odpoveď na túto otázku, alebo sa ju spýtate na nejakom gitarovom fóre, zvyčajne dostanete túto radu:
“ Ak chceš zlepšiť svoj rytmus, musíš stále cvičiť s metronómom. Inak je to nanič.”
A dovoľte mi, aby som povedal, že táto rada je úplne bezcenná.
Už som povedal, že ak neviete, ako cvičiť s metronómom, je jedno, ako dlho ho budete mať zapnutý. Nemusíte opakovať moje chyby (ale ak chcete, môžte :-))
Metronóm je nástroj, ktorý používame vtedy, keď chceme zlepšiť naše rytmické cítenie. A to je dôvod, prečo ho nepoužívame stále.
Tu je pár situácií, kedy by som ho určite nepoužíval:
- keď pracujem na sluchu
- keď skladám
- keď sa učím novú skladbu
- keď si hrám len tak pre radosť
Metronóm nepoužívame stále, ale len vtedy, keď sa chceme sústrediť na prácu na rytmickom cítení. Kvalita je dôležitejšia ako kvantita.
Rytmické cítenie je jedna z tých vecí, podobne ako sluch, na ktorých sa dá pracovať donekonečna. Len sa pozrite na bubeníkov.
S rytmickým cítením nikdy nebudete hotoví. Dokonca aj taký majster rytmu, akým je Tommy Emmanuel (ktorý je mimochodom tiež bubeník), ešte stále používa metronóm pomerne pravidelne.
Ja odporúčam cvičiť s metronómom vždy, keď cvičíte na gitare. Ale určite nie celý čas. Dajte si 5-10 minút sústredeného cvičenia a to je určite lepšie, ako 45 minútové bezmyšlienkovité hranie so zapnutým metronómom. Ide o to, aby ste získali návyk každý deň pracovať na svojom rytme.
Ak už ste pokročilejší, tak opäť odporúčam cvičiť s metronómom pravidelne, ale sústreďte sa na to, aby ste cítil, že sa vaše cítenie posunulo vpred. Niekedy to môže trvať 5 minút, niekedy pol hodinu. Dôležité je vydržať dokým necítite pokrok.
Ako vyťažiť z cvičenia s metronómom maximum?
Pravidlo #1: Bavte sa
Ak vás cvičenie s metronómom frustruje, alebo vás jeho neustále klikanie nudí a otravuje, určite nebudete moc napredovať. Ako vždy, dôležité je cvičiť také cvičenia, ktoré sú pre vás zábavné, a ktoré sú pre mozog výzvou.
Preto vás chcem vybaviť cvičeniami, ktoré sú efektívne, ale aj zábavné (teda aspoň pre mňa). Ak cvičíte veci, ktoré vás motivujú a zároveň vás nútia stáť sa lepšími, tak určite čoskoro pocítite výsledky svojej práce.
Pravidlo #2 Používajte nohu
Ak budete cvičiť rytmus, skúste pri tom používať aj svoju dolnú končatinu čiže nohu. Nohou si “chyťte” tempo skladby alebo cvičenia, ktoré hráte. Pulz toho, čo hráte sa snažte cítiť celým telom. Hudba tak bude mať väčšiu hĺbku.
Na začiatku môžete mať problém s používaním nohy, ale nevzdávajte to. Časom sa z vašej nohy stane pre vás rytmický opora.
Pravidlo #3 Nahrávajte sa
Keď cvičíte s metronómom, je dôležité, aby ste sa pritom nahrávali a potom si spätne vypočuli, ako dobre vám to išlo. Počas toho, ako hráte, sa sústreďte len na to, aby ste hrali najpresnejšie, ako dokážete. Potom si vypočujte, čo ste nahrali a zhodnoťte, akí ste boli úspešní. Tak dostanete naozaj objektívny obraz o tom, aké dobré vaše rytmické cítenie naozaj je.
Keď už som vám toho dnes toľko povedal o metronóme, bola by škoda, ak by som vám nedal žiadne cvičenie na domácu úlohu. Tak teda poďme si aspoň jedno ukázať.
Toto je to úplne najzákladnejšie cvičenie, ktorého zvládnutie je predpokladom na to, aby sa dokázali zvládnuť aj cvičenia, ktoré vám ukážem v ďalšej lekcií.
Predtým, ako sa pustite do cvičenia, uistite sa, že rozumiete tomu, čo sú to základné rytmické hodnoty nôt. Viac info tu: Rytmus, tempo, takt, metronóm, noty a gitara
Cvičenie #1: Rytmická pyramída
Toto cvičenie spočíva v tom, že do metronómu budeme hrať základné rytmické delenia – štvrťky, osminy, trioly a šestnástiny.
V druhom kroku sa pokúsime prechádzať plynule medzi jednotlivými deleniami bez toho, aby sme zastavili.
Toľko teda na dnes. Nabudúce sa budeme venovať najmä cvičeniam a verím, že si medzi nimi nájdete svoje obľúbené.
Ak chcete získať ZADARMO 30-stranový e-book o tom, ako správne cvičiť na gitare, zadajte svoju emailovú adresu:
Zacinam hrat na gitare po 25 rokoch.
Po rokoch sa ku gitare vraciam a celkom to ide )