cvičenie na gitaruAk sa chceme ako gitaristi a hudobníci stále zlepšovať, musíme sa učiť nové veci. Je to jediný spôsob, ako napredovať a rásť. Na to, aby sme naplno využili svoj potenciál, musíme neustále zdokonalovať svoje metódy učenia sa a cvičenia. Naším cieľom nie je len naučiť sa niečo rýchlo, ale aj udržať tieto cenné informácie čo možno najdlhšie v pamäti.

Dnes by som vám chcel predstaviť jednu veľmi jednoduchú stratégiu, ako to možno dosiahnuť.

Ak ste ako ja, tak určite trávite veľa času učením sa nových vecí. Problém, na ktorý som však často narazil je, že sa do učenia natoľko ponorím, až si zabudnem robiť prestávky. Stalo sa mi mnohokrát, že som prestal cvičiť na gitare až vtedy, keď som bol mentálne úplne vyčerpaný. Toto sa zvyčajne stalo asi po 90 minútach.

Tento prístup mal 3 negatívne dôsledky:
1/ Posledných 20-30 minút som už bol zvyčajne veľmi nesústredený a môjmu mysleniu chýbala jasnosť.
2/ Vždy mi trvalo pomerne dlhý čas (30 minút až hodina), aby som sa cítil znovu zregenerovaný a pripravený cvičiť ďalej.
3/ Na druhý deň som mal problém rozpamätať sa na materiál, ktorý som preberal približne v strede svojho cvičenia. Pamätal som si, kde som začal a čím som skončil, ale z nejakého dôvodu som si nevedel poriadne spomenúť, čo som robil medzitým.

Až som jedného dňa objavil nemeckého psychológa Hermanna Ebbinghausa a jeho výskum pamäte. Ebbinghaus prišiel vďaka výskumom na to, že najlepšie si spomíname vždy na informácie zo začiatku a z konca (v angličtine sa to označuje ako serial position effect).

Keby sme si napríklad chceli zapamätať zoznam 50 slov, graf toho, čo by sme si zapamätali by vyzeral takto (najlepšie by sme si pamätali začiatok a koniec, najhoršie stred):

Serial_position

To isté platí, aj keď cvičíme na gitaru alebo sa učíme niečo nové. Vždy budeme mať problém zapamätať si to, čo sme sa učili v strede.

Ako môžeme toto zistenie uplatniť v náš prospech?

Je to v podstate veľmi jednoduché. Ak sa učíte nové gitarové sólo alebo novú skladbu, rozdeľte svoje cvičenie na viac častí.

Ak máte napr. 90 minút na cvičenie, nestrávte celý tento čas učením sa niečoho nového. Rozdeľte si svoje cvičenie na dve časti a dajte si medzi nimi krátku 5-10 minútovú prestávku. Vaše rozpamätanie sa na preberané učivo sa výrazne zlepší.

Ďalším spôsobom, ako môžeme využiť tento poznatok je, že rozdelíme svoje cvičenie na 30 minútové bloky s krátkymi 2-5 minútovými prestávkami. Určite to zvýši vašu koncentráciu a zlepší aj pamäť.

Ja som pomerne dlho používal 50 minútové bloky s 10 minútovou prestávkou, teraz experimentujem s 30 minútovými blokmi a kratšími prestávkami. (Pri kreatívnej činnosti mám naopak radšej dlhšie bloky času, keď sa môžem naozaj ponoriť do toho, čo robím.)

Aká je ideálna dĺžka cvičenia pre vás? Dajte vedieť v komentároch.

Obrázky: OldOnlinerObli