Ako vytvoriť zo základných akordov niečo výnimočné?

Stáva sa aj vám, že v snahe skomponovať nejaký zaujímavý gitarový nápad, či už ide o riff alebo sólo, máte tendenciu veci komplikovať? Neviem ako vy, ale pre mňa je to celkom typické a podobné tendencie som si všimol aj u svojich študentov. Samozrejme, aj používanie kvanta tónov a strašidelné harmonické postupy majú v hudbe svoje miesto, ale určite sa oplatí preskúmať aj opačnú stranu mince. Koľko zaujímavých nápadov sa dá skomponovať zo základných akordov, rytmov a gitarových techník? Myslím si, že neúrekom.…

Chceš hrať ako HENDRIX? Nauč sa používať palec!

Používate palec pri hraní na gitare? Ak nie, tak by ste podľa mňa mali čo najskôr začať. V tejto gitarovej lekcií sa vás pokúsim presvedčiť o tom, aké sú výhody používania palca ľavej ruky (resp. tej ktorú máte na hmatníku). Podrobne si ukážeme, ako palcom viete tlmiť či pritláčať struny a aj to ako Jimi Hendrix práve používaním palca navždy zmenil gitarovú hru. Veľakrát ste možno počuli, že palec by nemal trčať spoza hmatníku resp. že by ste ho nemali používať pri hre.…

Prečo mi barré akordy neznejú čisto?

Barré akordy bývajú pre začínajúcich gitaristov značnou výzvou. Často sa stáva, že ich študenti nedokážu dostatočne rýchlo chytiť, a ak sa im to náhodou aj podarí, tak väčšinou neznejú tieto akordy úplne čisto. No a takisto pri nich zvykne ľudí bolieť ruka, čo takisto nepridáva na ich obľúbenosti. Ak sa chcete naučiť, ako správne cvičiť prehadzovanie akordov, tak si pozrite nasledujúcu lekciu: Prehadzovanie akordov. Tam sa dozviete cenné informácie o tom, ako nacvičiť akúkoľvek akordickú zmenu pomerne jednoducho a rýchlo. No a ak…

Najväčší problém začínajúcich gitaristov

Viete, čo spôsobuje začínajúcim gitaristom najväčší problém? Hudobná teória? Rytmus? Sluch? Noty? Z mojich skúseností gitarového učiteľa to nie je ani jedno z vyššie spomenutých. Nie, že by ľudia nemali problém s rytmom alebo hudobnou teóriou, ale existuje jeden väčší a často prehliadaný problém. Chceli by ste vedieť, čo to je? Tak čítajte ďalej.

Harmonizácia stupnice C dur v septakordoch

Harmonizácia stupnice C dur v septakordoch je ďalšie učivo z hudobnej teórie, ktoré by vám malo pomôcť lepšie pochopiť, ako funguje hudba. Ja zastávam názor, že čím viac toho o hudbe viete, tým viac možností sa  vám otvára a tým lepším hudobníkom sa môžete stať. Samozrejme, nestačí vám len teória, musíte vedieť, ako túto teóriu využiť v praxi. A k tomu smerujú moje lekcie. Nejde mi len o to, naučiť vás nejakú teóriu, ale chcem, aby ste vďaka týmto lekciám rástli ako hudobníci.…

Stavba akordov (II.) – Septakordy

V dnešnej lekcií posunieme naše teoretické porozumenie hudbe o stupienok vyššie a naučíme sa, ako sa vytvárajú septakordy. Septakordy sú akordy, ktoré obsahujú štyri tóny a vzniknú tak, že nad seba poukladáme tri tercie. Keďže máme veľkú a malú terciu, vznikne nám osem rôznych druhov septakordov. Túto lekciu odporúčam naštudovať až vtedy, keď už máte zvládnutú náuku o intervaloch a látku o tom, ako sa vytvárajú kvintakordy. Odkazy na tieto lekcie nájdete tu: Hudobná teória pre gitaristov (I.) – Intervaly I. Hudobná teória…

Harmonizácia stupnice C dur

V dnešnej lekcií sa pozrieme na to, ako sa dá zharmonizovať stupnica C dur. Zharmonizovať stupnicu znamená vytvoriť akordy z tónov, ktoré táto stupnica obsahuje. Takto nám vznikne  7 akordov, ktoré patria do tej istej tóniny. Ak sa pýtate, ako vám táto informácia môže pomôcť stať sa lepším gitaristom, tak mám pre vás 3 odpovede: Ak rozumiete tomu, ako sa dajú zo stupníc vytvárať akordy, tak lepšie rozumiete hudbe, čo z vás automaticky robí lepších a vzdelanejších hudobníkov. Ak viete, ktoré akordy patria…

Spájanie akordov a stupníc (II.)

Tak, ako som minule sľúbil, v dnešnej gitarovej lekcií sa pozrieme na to, ako sa dajú spájať molové akordy a stupnice. V minulej lekcií bola reč o spájaní durových stupníc a durových akordov a dnes urobíme presne to isté s ich molovými verziami. Opäť nám táto lekcia bude slúžiť aj na to, aby sme si zopakovali systém orientácie na hmatníku, ktorý sa nazýva CAGED. Ak sa chcete začať pohybovať po celom hmatníku, tak systém CAGED je jedna z najlepších orientačných pomôcok, ako to…

Spájanie akordov a stupníc (I.)

V gitarovej lekcií, ktorú som pre vás dnes pripravil, sa pozrieme na to, ako spájať akordy s prstokladmi stupníc. Toto oceníte, ak máte ťažkosti zapamätať si prstoklady stupníc. Zo skúseností viem, že mnoho študentov má problém s tým, že sa im prstoklady miešajú. Ak sa bavíme iba o molovej pentatonike, tak je to celkom ok ešte, ale ak k tomu pribudne durová pentatonika, tak vypukne hotový chaos. A to sú ešte len dve stupnice. Mojím cieľom v tejto lekcií bude vniesť trošku poriadku…

Prečo sú niektoré akordy (a stupnice) durové a iné molové?

V dnešnej gitarovej lekcií sa pozrieme na to, prečo sú niektoré akordy (a stupnice)  durové a iné sú molové. Túto otázku som už zodpovedal v lekcií o stavbe akordov, ale napriek tomu sa stále stáva, že študenti nevedia, aký je rozdiel medzi durovými a molovými akordami a stupnicami. No a preto som sa rozhodol natočiť túto lekciu, v ktorej zodpovedáme túto otázku raz a prevždy 🙂 Tí z vás, ktorí odpoveď na túto otázku poznajú, tak ani túto lekciu nemusia pozerať. Nedozviete sa…

Hudobná teória pre gitaristov (IV.) – Stavba akordov (I.)

Vitajte pri ďalšom diele hudobnej teórie pre gitaristov. Dnes sa pozrieme na stavbu akordov. V minulých lekciách sme sa pozreli na najzákladnejšiu látku hudobnej teórie a síce, čo sú to intervaly a ako fungujú. Ak vám tieto lekcie ušli, určite sa na ne pozrite predtým, ako sa pustíte do dnešnej lekcie, pretože dnes budeme využívať práve znalosť intervalov. Pripájam linky na tieto lekcie: Intervaly I. Intervaly II. Intervaly III. Často dostávam od študentov otázku, koľko akordov existuje a či ich všetky poznám. No…

Ako sa naučiť prehadzovať akordy na gitare rýchlo a efektívne?

Prehadzovanie akordov na gitare je jedným z najväčších problémov začínajúcich gitaristov. Rytmus by ako tak šiel, ale to prechytávanie akordov ani za svet. Nech sa snažíte ako chcete, akordy nedokážete prehodiť dostatočne rýchlo. Keby len existovala nejaká metóda, ktorá by tento problém riešila, že áno? A neuveríte, takáto metóda naozaj existuje. Hoci som o tejto metóde nenašiel na internete ani zmienku, verím, že nie som prvý, kto na ňu prišiel. Ale dokým sa dotyčný neprihlási, budem túto metódu vyhlasovať za vlastnú. Budem ju…

Nočná mora gitaristov – barré akordy

V minulom článku sme si predstavili najpoužívanejšie akordy v rockovej hudbe tzv. power akordy, dnes sa pozrieme na akordy, ktoré sa bohato využívajú naprieč rôznymi žánrami a mnoho začínajúcich gitaristov z nich má miernu (a niekedy aj vážnejšiu) fóbiu. Hovoriť budeme o tzv. barré akordoch. V slovenských končinách sa tieto akordy familiárne nazývajú „barové akordy“, čo však evokuje, že ide o akordy, ktoré sa používajú najmä vo výčapných zariadeniach (mnohých gitaristov som už musel vyviesť z tohto omylu 🙂 ) a preto sa radšej budeme držať názvu „barré“. Čo sú…

Najrockovejšie akordy – power akordy

Po dvoch článkoch, v ktorých sme sa oboznámili so základmi orientácie na gitarovom hmatníku (ak ste ich zatiaľ nečítali, môžete ich nájsť tu a tu), sa dnes pustíme do praktického využitia nadobudnutých vedomostí. Konkrétne sa budeme zaoberať  tzv. power akordmi. Tento typ akordov sa bohato využíva v rockovej a metalovej hudbe, ale môžeme ich nájsť aj v iných žánroch.  Dôvod prečo sa využívajú najmä v tvrdších štýloch je ten, že práve použitím týchto akordov dostávame silný (power) zvuk, ktorý je aj pri veľkom skreslení gitary pekne čitateľný. Deep…