V minulom článku sme si predstavili najpoužívanejšie akordy v rockovej hudbe tzv. power akordy, dnes sa pozrieme na akordy, ktoré sa bohato využívajú naprieč rôznymi žánrami a mnoho začínajúcich gitaristov z nich má miernu (a niekedy aj vážnejšiu) fóbiu. Hovoriť budeme o tzv. barré akordoch.

V slovenských končinách sa tieto akordy familiárne nazývajú „barové akordy“, čo však evokuje, že ide o akordy, ktoré sa používajú najmä vo výčapných zariadeniach (mnohých gitaristov som už musel vyviesť z tohto omylu 🙂 ) a preto sa radšej budeme držať názvu „barré“.

Čo sú to barré akordy?

Barré akordy sú gitarové hmaty, pri ktorých ukazovákom ľavej ruky držíme viac ako jednu strunu. My sa dnes budeme zaoberať tými, pri ktorých držíme ukazovákom päť resp. šesť strún. Konkrétne budeme hovoriť o tvaroch E a A (dokopy existuje až päť tvarov C, A, G,E a D tzv. systém CAGED, ale o tom až niekedy inokedy).

Ako som už povedal, barré akordy sú gitarové hmaty, pri ktorých držíme viacero strún naraz. Poďme sa pozrieť na obrázok, aby sme videli, o čo ide.

barré akord G

Na obrázku vidíme barré akord G. Všimnite si, že ukazovákom držím všetkých šesť strún a zvyšnými troma prstami akoby som držal akord E dur.

Dôvod prečo mnoho gitaristov nemá v láske tento typ hmatov je, že na ich čisté prevedenie je potrebné určité množstvo sily v ruke, čo je najmä u začiatočníkov problém. S nácvikom barré akordov preto neodporúčam začínať veľmi skoro, zbytočne sa budete trápiť. Treba najprv začať s power akordmi, ktoré ruku jednak roztiahnu a takisto aj pripravia na tento typ hmatov.

Načo sú dobré barré akordy?

Hlavným dôvodom, prečo používame barré akordy je ten, že niektoré akordy (napríklad F dur alebo H mol) nevieme chytiť iným spôsobom. Neostáva nám teda nič iné, len ich chytiť barré hmatom.

Veľkou výhodou barré akordov je, že ak sa ich raz naučíte, viete zahrať ktorýkoľvek durový alebo molový akord. Toto ja osobne považujem za veľké plus, pretože si veľmi rýchlo viete nájsť akordy svojich obľúbených pesničiek bez toho, aby ste sa museli prehrabávať na internete alebo v knihách.

Barré akordy v tvare E

Ak už hráte na gitare aspoň týždeň alebo dva, určite viete, ako vyzerajú akordy E dur a E mol. Práve tieto nám budú slúžiť ako základ pre výstavbu barré akordov.  Postup je jednoduchý: ukazovákom chytíme šesť strún na ľubovoľnom pražci a potom ostatnými prstami dorobíme E dur alebo E mol.  Poďme si to vysvetliť na príklade, tak to bude najjasnejšie.

Povedzme, že chceme vedieť ako vyzerá akord C dur v tvare E.

  1. Chytíme akord E dur.
  2. Prechytíme akord E dur tak, aby nám ostal ukazovák voľný.
    IMG_0183
  3. Na strune E si nájdeme základný tón C – 8. pražec.
  4. Posunieme ukazovák na 8.pražec (držíme všetkých 6 strún) a ostatné rozložíme na deviatom resp. desiatom pražci. A máme akord C dur. Jednoduché, že áno?
    barré akord C dur

Podobne by sme postupovali pri hocijakom inom akorde: A dur by začínal na 5. pražci, D dur na 10., F dur na prvom.

Ak by sme chceli namiesto durového akordu vytvoriť akord molový, stačí keď pustíme prostredník a sme hotoví (všimnite si, že teraz prstenník s malíčkom vytvárajú akord E mol). Prostredník môžeme položiť na ukazovák a tak dostaneme väčšiu silu do zovretia.

barré akord C mol

Barré akordy v tvare A

Akord C dur môžeme takisto chytiť aj v tvare A. Postup bude úplne rovnaký ako pri tvare E, jediný rozdiel je v tom, že teraz budeme vychádzať z akordu A dur a základný tón C budeme hľadať na A strune (zapamätajte si, že pri tvare E hľadáme základný tón na E strune, pri tvare A na A strune).

  1. Chytíme akord A dur
  2. Prechytíme akord A dur tak, aby nám ostal ukazovák voľný.
    IMG_0186
  3. Na strune A si nájdeme tón C – 3.pražec.
  4. Posunieme ukazovák na 3.pražec a zvyšné tri prsty umiestnime na 5.pražec pod seba v tvare akordu A dur. Tento krát držíme ukazovákom len päť strún. Hrubé E-čko tlmíme končekom ukazováka ľavej ruky. Máme hotový akord C dur.
    barré akord C dur
  5. Ak niekomu robí problém dať všetky tri prsty pod seba (napríklad mne áno), dá sa vytvoriť aj alternatívny hmat, keď prstenníkom ľavej ruky chytíme struny D, G, h.
    barré akord C dur

V prípade, že potrebujeme vytvoriť molový akord, ukazovák necháme na 3.pražci, prostredník umiestnime na 4.pražec h struny a prstenník s malíčkom dáme na 5.pražec D a g struny.

barré akord C mol

Toto je v podstate všetko, čo potrebujete o barré akordoch vedieť. Treba si len pamätať rozmiestnenie tónov na E a A strune (nájdete ho v tomto článku o orientácií na gitarovom hmatníku) a potom sa už len treba rozhodnúť, aký tvar chcete zahrať.

Mnoho krát dostávam od žiakov otázku, kedy majú použiť ktorý tvar akordu. Odpoveď na túto otázku je veľmi jednoduchá – je to vždy voľba hráča. Povedzme, že máme pesničku, v ktorej sa vyskytuje akord C dur. Je to len a len na hráčovi, či sa rozhodne akord C dur zahrať v prvej polohe s využitím prázdnych strún, alebo môže použiť barré akord v tvare A na 3.pražci, alebo barré akord v tvare E na 8.pražci. Všetky tieto tri možnosti sú úplne rovnocenné, keďže v každom tvare akordu hráme stále tie isté tóny. Ja osobne sa vždy rozhodujem podľa toho, ktorý hmat mi v danej situácií najlepšie vyhovuje.

Iná je situácia napríklad pri akorde H mol. Tento akord nevieme chytiť žiadnym hmatom v základnej polohe, a preto nám ostáva iba možnosť zahrať ho nejakým barré akordom.

Ako cvičiť barré akordy?

Hneď na začiatok treba povedať, že barré akordy môžu byť pre začínajúcich gitaristov pomerne náročné a preto treba počítať s tým, že to chvíľu potrvá, kým sa vám podarí ich zvládnuť tak, aby vám zneli čisto. Nerobte si z toho ťažkú hlavu, je to úplne normálne. Niekoľko mesiacov je úplne bežná doba.

Dôležité je skúšať ich chytiť každý deň, napriek tomu, že vám neznejú dobre. Nedajte sa odradiť. Najhoršie to zvyčajne dopadne, keď gitaristi cvičia tieto akordy raz za týždeň alebo niečo podobné. Vtedy sú výsledky takmer neviditeľné. Ja preto odporúčam cvičiť ich každý deň, hoci len 5 minút. Ruka sa vám po čase roztiahne a zosilnie a bude pre vás oveľa ľahšie zahrať ich čisto.

Tu je zopár tipov, ako uľahčiť nácvik barré akordov:

  1. Začnite s cvičením power akordov, ktoré sme si predstavili v minulom článku. Power akordy sú jednoduchšie a pomôžu vám roztiahnuť ruku. Vždy keď sa v pesničke vyskytne barré akord, ktorý ešte neviete zahrať, môžete ho nahradiť power akordom.
  2. Ak máte problém pritlačiť ukazovákom všetky struny, začnite tak, že ukazovákom držíte iba jednu strunu E resp. A v závislosti od akordu. Keď si zvyknete na tento hmat, môžete pritlačiť ukazovák na všetky struny.
  3. Ak máte problém s akordmi v tvare E, posuňte tento tvar vyššie na hmatník, tam je pnutie strún menšie a bude sa vám ľahšie hrať (samozrejme len v prípade, že máte dobre nastavenú gitaru). Postupne potom prechádzajte nižšie až sa dostanete na akord F dur.
  4. Ak máte naozaj veľký problém s barré akordmi, skúste použiť kapo a začnite hrať vyššie. Kapo vám pritlačí struny bližšie ku hmatníku a bude sa vám ľahšie hrať.

Príjemné cvičenie a veľa trpezlivosti prajem!