V dnešnej gitarovej lekcií trošku zabŕdneme do blues. Konkrétne sa pozrieme na bluesový turnaround.
Pýtate sa, že čo to ten bluesový turnaround je? Hneď vysvetlím.
Ak ste pozerali moju lekciu o bluesovej dvanástke, tak si pravdepodobne pamätáte, že blues sa najčastejšie hráva v tzv. 12-taktovej forme. Existujú samozrejme aj iné bluesové postupy, ale 12-taktové blues je asi najobľúbenejšie.
V typickej bluesovej skladbe sa týchto 12 taktov zopakuje niekoľkokrát dookola. Nikdy som neporátal, koľko presne opakovaní vyjde do takej bežnej 4 minútovej skladby, ale zopár ich určite bude. No a keďže sa táto forma opakuje neustále dookola, potrebujeme niečo, čo by nám jednotlivé opakovania od seba oddelilo. A tu prichádza na scénu turnaround.
Turnaround je krátka, zvyčajne dva takty dlhá fráza, ktorá nám ukončuje jednú bluesovú otočku a otvára druhú. Je to v princípe postup, ktorý nás dovádza do dominantného akordu a ten vyústi do tóniky v prvom takte nasledujúcej otočky.
Ak si vypočujete hocijaký dobrý bluesový album, budete počuť jeden turnaround za druhým. Patrí k akejsi základnej výbave každého bluesového gitaristu, že ovláda niekoľko (desiatok) takýchto turnaroundov. Čím bohatšiu zásobu má, tým môže byť jeho hra pestrejšia a živšia.
Ja vás v tejto lekcií síce nevybavím dvojciferným počtom turnaroundov, ale pozrieme sa na tri, ktoré by vám mohli pekne poslúžiť ako také úvodné nahliadnutie do tejto problematiky.
Ako vždy, všetko podstatné je vysvetlené vo videu a takisto pod videom nájdete tabulatúru, ktorá vám pomôže pri nácviku. Všetky príklady, ktorým sa dnes budeme venovať, budú v tónine A dur.
Ak by bolo čokoľvek nejasné, alebo ak by ste mali nejaké otázky, neváhajte a napíšte mi.
A teraz, hor sa do práce.
Bluesový turnaround
Tabulatúru k videu nájdete TU.
Ak chcete získať ZADARMO 30-stranový e-book o tom, ako správne cvičiť na gitare, zadajte svoju emailovú adresu: