Vibráto je taká nenápadná gitarová technika.

Mnoho (najmä) začínajúcich a mierne pokročilých gitaristov ju často prehliada a zanedbáva. Väčšinou to nie je zámerné, skôr ide o sladkú nevedomosť.

Pamätám si ešte, keď som začínal hrávať na gitare, ako som vôbec nedokázal pochopiť, načo to vibráto vlastne je. Vedel som, že keď strunou budem kmitať, tak sa tón bude trochu chvieť, ale načo to je dobré, tak tomu som nerozumel.

U známych gitaristov som vôbec nevnímal, aké majú vibráto, skôr som sa zameriaval na to, ktorý hrá rýchlejšie. To ma vtedy vedelo viac osloviť.

Bolo to až o pár rokov neskôr, keď som počúval spomalené sólo Garyho Moora a vtedy mi do uší udrelo, ako krásne narába s tónmi. Až vtedy mi začalo dochádzať, že sú to práve tieto detailíky, ktoré dodávajú gitarovej hre emócie.

Pozrite sa na nasledujúce sólo a všimnite si, ako práve vďaka vibrátu sa dostávajú do hry emócie a charakter. Hrať vám bude fantastický bluesový gitarista  Robert Cray.

A teraz si predstavte, že by strunami vôbec nekmital. Určite si viete predstaviť, aký veľký rozdiel by to urobilo v tom, ako na nás to sólo pôsobí.

Ako som už povedal, bending a vibráto sú techniky, ktorá dodávajú hre charakter, emócie a jedinečnosť. Každý gitarista/-tka narába so strunami osobitne  a práve spôsob, ako ťaháme struny a ako ich zakončujeme dáva hre jej osobitosť.

Čo je to vibráto?

Vibráto je jednoducho povedané jemné chvenie tónu, ktoré dosahujeme tým, že kmitáme strunou (väčšinou nahor alebo nadol). Strunu v podstate jemne rozlaďujeme a tým vzniká dojem chvenia.

Vibráto má dve charakteristické vlastnosti:

1/ veľkosť rozkmitu – ako moc strunou kmitáme
2/ frekvencia rozkmitu – ako rýchlo strunou kmitáme

Vzájomnou kombináciou týchto dvoch vlastností dostávame pestrú škálu rôznych typov vibrát.

Z hľadiska toho, ako vibráto tvoríme, existuje niekoľko typov:

1/ klasické – vzniká kmitaním struny horizontálnym smerom – používa sa najmä na klasickej gitare
2/ rockové  – vzniká vertikálnym kmitaním strunou
3/ vibráto pákou

Pri nácviku sa budeme venovať iba rockovému vibrátu, keďže je asi najčastejšie používané. Na nasledujúcich cvičeniach si ukážeme, ako vzniká a ako ho môžeme použiť v hre.

Všetky cvičenia nájdete vo videu, začínajú v čase 4:20.

Načo si treba dávať pozor:

  1. Pri tvorbe vibráta treba myslieť na to, že ho tvoríme pohybom zápästia, nie pohybom prstov.
  2. Struna by sa mala chvieť pravidelne t.j. rytmicky. Nepravidelné kmitanie strunou pôsobí amatérsky.
  3. Vibráto vždy tvoríme okolo konkrétneho tónu. Musíme dávať pozor, aby sme strunu vždy vrátili do východiskovej polohy.
  4. Strunu, ktorou kmitáme, musíme pevne držať pod prstom, inak nám bude prekĺzavať  a chvenie bude nepravidelné.
  5. Ak robíme vibráto prostredníkom alebo prstenníkom, pomáhame si aspoň jedným ďalším prstom, aby sme nad strunou mali dostatočnú kontrolu.

Ak chcete získať ZADARMO 30-stranový e-book o tom, ako správne cvičiť na gitare, zadajte svoju emailovú adresu: