Ľudia často rozmýšľajú nad hudbou veľmi zložito a komplikovane. Všetky tie cudzie slová a neznáme pojmy, ktoré poznajú z hudobnej teórie, ich domýlia natoľko, že zabudnú, o čom hudba v skutočnosti je – o komunikácii, o emóciách, o náladách, o myšlienkach. Hudba vo svojej podstate komplikovaná nie je. A čím lepšie nad ňou dokážeme premýšľať, tým ľahšie sa nám s ňou bude pracovať.

Možno to znie až príliš jednoducho, ale hudba je naozaj jazyk. Je to prostriedok komunikácie. Všetky poznatky, ktoré sa naučíme v hudobnej teórii, by nám mali pomáhať lepšie komunikovať v jazyku hudby. Veľa ľudí však chápe pojmy hudobnej teórie len v čisto teoretickej rovine, bez toho, aby ich dokázali použiť. Takéto vedomosti sú však úplne zbytočné.

Keď sa učíme rozprávať v hudbnom jazyku (a je celkom jedno cez aký hudobný nástroj sa chceme vyjadriť), môžeme postupovať rovnako, ako keby sme sa učili cudzí jazyk. Je všeobecne známe, že najrýchlejšie sa naučíme cudzí jazyk vtedy, keď vycestujeme do krajiny, v ktorej sa používa. Podobne to platí aj v hudbe. Ak sa chceme naučiť “bluesový jazyk”, musíme sa jednoducho obklopiť bluesom. Väčšina z nás si nemôže dovoliť vycestovať do Ameriky a preto musíme využiť to, čo je dostupné – návšteva koncertov, počúvanie nahrávok bluesovývch umelcov, učitelia, knihy, články, videá, dokumenty atď. Čím viac sa vám podarí vytvoriť si doma prostredie jazyka, ktorý si chcete osvojiť, tým skôr sa ho naučíte.

Tu je niekoľko typov, ako môžete k hudbe pristupovať jednoduchším a priateľskejším spôsobom:

1) Hrajte s profesionálmi
Keď ste sa učili svoj materinský jazyk, mali ste obrovskú výhodu v tom, že ste mohli cvičiť s profesionálmi – vašimi rodičmi. Mohli ste sa s nimi rozprávať celé dni a preto ste sa naučili používať materinský jazyk tak rýchlo. Pokúste sa niečo podobné vytvoriť aj keď sa učíte hrať na hudobný nástroj. Obklopte sa hudobníkmi, nahrávkami a hlavne veľa hrajte.

2) Neexistujú nesprávne noty
Len preto, že nie sme zvyknutí na niektoré zvuky, neznamená to ešte, že sú nesprávne. Používajte všetky tóny, nechajte váš sluch, aby vás priviedol na správne riešenie.

3) Nebojte sa porušovať pravidlá
V hudbe platí množstvo rôznych pravidiel, ale žiadne z nich nie je sväté. Nebojte sa ich porušiť, nenechajte sa nimi zviazať. Nepotrebujeme vedieť každé pravidlo jazyka na to, aby sme mohli komunikovať efektívne. Na začiatku je dokonca lepšie vedieť ich menej.

3) Nespoliehajte sa len na techniku
Tommy Emmanuel hovorí, že technika musí byť neviditeľná. Znamená to, že technika je nevyhnutná, ale jej zmysel je v tom, aby nám pomáhala vyjadrovať naše hudobné myšlienky. Nemala by byť samoúčelná.

4) Vytvorte náladu alebo emóciu
Ako sme už povedali, hudba je o komunikácií, vyjadrení sa. Najprv musíte mať čo povedať, až potom to môžete vyjadriť. Učte sa tie techniky, stupnice a akordy, ktoré vám pomôžu vyjadriť vaše nálady a myšlienky.

5) Jamujte
Jamovaním sa toho o hudbe naučíte veľmi veľa (a takisto aj o sebe). Nesústreďte sa len na tóny, vnímajte rytmus, tempo, dynamiku. To všetko sú rovnako dôležité súčasti hudby ako tóny.

6) Používajte ticho
Ticho je jedna z vecí, na ktorú gitaristi často zabúdajú. Treba si však uvedomiť, že to, čo nezahráme, je rovnako dôležité, ako to, čo zahráme. Bez ticha by neexistovala ani hudba. Nebojte sa ticha. Nechajte plynúť takty bez toho, aby ste do nich niečo zahrali. Ticho zdôrazňuje význam myšlienok.

 Foto: APMus