Hudobný sluch je jednou z tých vecí, o ktorej koluje veľa mýtov a len málokto z bežných ľudí naozaj vie, kde je vlastne pravda. Veľmi často sa môžete stretnúť s názorom, že ak nemáte hudobný sluch, tak by ste sa ani nemali pokúšať učiť sa hrať na hudobný nástroj, nieto ešte uvažovať o tom, že by ste sa stali úspešným hudobníkom.

Našťastie, väčšina názorov, ktoré medzi ľuďmi kolujú ohľadne hudobného sluchu, je nesprávnych a skutočnosť je oveľa optimistickejšia, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Ak ste jeden z tých ľudí, ktorí by sa radi naučili hrať na gitare, ale nikdy ste si na to netrúfali, pretože nemáte hudobný sluch, čítajte ďalej a dozviete sa, ako to s tým hudobným sluchom naozaj je.

Absolútny a relatívny hudobný sluch

Hneď na začiatok treba povedať, že hudobný sluch nie je žiadna mystický vec, ale je to naučená schopnosť nášho mozgu rozoznávať tóny. Podobne, ako dokážeme rozoznávať rôzne farby, dokáže náš mozog takisto rozoznávať rôzne tóny.

Hudobný sluch môžeme rozdeliť na:

  1. absolútny sluch
  2. relatívny sluch

Ľudia, ktorí majú absolútny sluch dokážu presne rozoznať, aký tón počujú. Ak zahrá niekto na klavíri alebo gitare tón C, oni presne vedia, že zaznel tón C. Tak ako väčšina ľudí dokáže rozoznať červenú farbu od modrej, ľudia s absolútnym sluchom dokážu rozoznať tón C od tónu D alebo hociktorého iného. Dokážu to na základe toho, že v dlhodobej pamäti majú uložené konkrétne frekvencie každého tónu.

Údajne, väčšina malých detí má absolútny sluch, ale časom túto schopnosť strácame, keďže pre ňu nemáme praktické využitie. Absolútny sluch je rozšírenejší v ázijských krajinách, kde slová dostávajú rôzne významy podľa toho, či melódia slov a reči stúpa alebo klesá.

Ako som už povedal, absolútny sluch nemá moc praktického využitia okrem ohurovania známych 🙂 Preto sa rozvoju absolútneho sluchu nevenujú ani na hudobných školách. Hudobníkom to neprináša žiadne extra výhody. Skôr práve naopak, ľuďom s absolútnym sluchom znie väčšina hudby rozladene, pretože veľa hudobných nástrojov neladí absolútne. Stačí, že máte na gitare staršie struny a už nebude na niektorých miestach ladiť presne. Ak by ste náhodou máli absolútny sluch, mohlo by vám to vadiť a tak by ste stále len menili struny a ladili gitaru.

Existuje aj tzv. čiastočný absolútny sluch. Ľudia s čiastočným absolútnym sluchom si pamätajú len jeden, alebo len niekoľko tónov. Ak máte svoju obľúbenú skladbu, ktorú ste v živote počuli nespočetne veľakrát, je možné, že ak ju začnete spievať v sprche, začnete na správnom tóne presne tak, ako tomu je v originále. Odporúčam vyskúšať.

Väčšina ľudí však má len relatívny sluch. Znamená to, že nie sú schopní presne rozoznať, aké tóny zazneli, ale sú schopní rozoznať vyšší tón od nižšieho. Trénovaní hudobníci s vycibreným relatívnym sluchom dokážu takisto rozoznať, o koľko je jeden tón vyšší alebo nižší od druhého. Ak niečo hudobníci naozaj potrebujú cvičiť, tak to je práve relatívny hudobný sluch.

Mnoho ľudí si myslí, že na to, aby sa stali hudobníkmi, potrebujú absolútny hudobný sluch, ale tak tomu nie je. Pravdupovediac, ani nepoznám hudobníka vo svojom okolí, ktorý by absolútny hudobný sluch mal. Hudobníci potrebujú vycibriť relatívny sluch t.j. rozoznávať, o koľko je jeden tón vyšší alebo nižší od druhého.

Z vlastnej skúsenosti viem, že keď som začal hrať na gitaru, bol môj sluch veľmi slabučký a nevedel som podľa ucha ani naladiť gitaru. Ako som však na gitare postupoval, môj sluch sa cibril a je neporovnateľne lepší, ako bol na začiatku.

Ak vám teda niekto vo vašom okolí tvrdí, že ak nemáte sluch, mali by ste sa vzdať hudobného nástroja,  odkážte ho prosím na tento článok a hlavne si z toho nič nerobte. Ako som už povedal, sluch je cvičiteľný. Ak budete na sebe pracovať, bude sa zlepšovať aj váš sluch.

Cvičenia na rozvoj hudobného sluchu

Ak chcete začať pracovať na rozvoji svojho hudobného sluchu, odporúčam nasledujúce 3 cvičenia.

  1. Ladenie gitary podľa ucha –  Väčšina začínajúcich gitaristov používa na naladenie gitary vždy ladičku a tým nedajú svojím ušiam šancu, aby sa zdokonaľovali. Pri ladení podľa ucha sa však človek naučí, kedy sú dva tóny rovnaké, resp. kedy je jeden tón vyšší ako druhý. Takéto cibrenie ucha je pre každého hudobníka veľmi dôležité a prospešné.  Ak aj vy patríte k tým, ktorí neustále ladia gitaru len podľa ladičky, odporúčam začať skúšať ladiť aj podľa ucha. Určite vám to neuškodí.
  2. Učiť sa hrať skladby z nahrávok iba používaním vlastného sluchu – Dnes je veľmi moderné učiť sa všetko z Youtubu alebo tabulatúry a je skvelé, že takéto možnosti existujú. Ak to však s gitarou myslíte vážne, budete musieť pri učení sa nových pesničiek viac využívať svoj sluch.
    Viem, učiť sa všetko podľa sluchu môže byť na začiatku celkom ťažké a  mám v živej pamäti, koľko problémov mi to narobilo. Keď ste sa ešte nikdy neučili nič podľa ucha, musíte začať veľmi jednoducho. Skúste napríklad odpočúvať rytmus zo skladby. Alebo skúste identifikovať, aké akordy hrá doprovodná gitara. Pri celom tomto procese nie je až tak dôležitý samotný výsledok ako to, že používate svoj sluch. V budúcnosti sa plánujem tejto téme venovať podrobnejšie, ak máte s niečím problém, dajte mi vedieť.
  3. Spievanie je fantastický spôsob, ako zlepšiť svoj sluch – Nebojte sa, nemusíte byť extra nadaní speváci. Stačí si vedieť zahmkať jednoduché melódie.  Skúste si zaspievať (alebo zapískať) jednoduchú melódiu a potom ju skúste nájsť na gitare. Toto je jeden z najlepších spôsobov, ako vytvoriť prepojenie medzi tým, čo počujete v hlave a vašou rukou. Takýto tréning je veľmi “výživný” pre každého muzikanta.

Prajem veľa trpezlivosti pri cvičení sluchu!

Ak máte nejaké otázky, dajte vedieť v komentároch.

Ak chcete dostávať informácie o nových gitarových lekciách priamo do vašej emailovej schránky, prihláste sa na odber newslettra: