Ak ste už zvládli všetky cvičenia ako cvičiť molovú pentatoniku z predchádzajúcich dvoch lekcií, dnes mám pre vás niečo nové. Budeme sa znovu venovať molovej pentatonike, ale tento krát ju budeme cvičiť v sekvenciách.

Ak vám výraz sekvencie nič nehovorí, nič si z toho nerobte, nie je to nič komplikované. Sekvencie sú opakujúce sa melodické motívy. Dôvod, prečo sa chcem dnes venovať práve sekvenciám je ten, že cvičenie stupníc pomocou sekvencií je výborný spôsob, ako zlepšiť techniku pravej aj ľavej ruky a aj ich synchronizáciu. Pravidelné cvičenie týchto postupov vás technicky určite veľmi posunie.

Je tu však jeden problém, ktorý cvičenie sekvencií prináša. Mnoho gitaristov ich cvičí len ako technicko-rýchlostné cvičenia a často pri tom zabúdajú na muzikalitu. Jediné obohatenie cvičenia je to, že zvýšia tempo na metronóme. Tento závod s metronómom podľa mňa nevedie k tým žiadúcim výsledkom.

V dnešnej lekcií sa preto budem sústrediť najmä na to, aby som vám ukázal, ako zo sekvencií vytvoriť niečo hudobne zaujímavé. Samozrejme ukážem vám aj to, ako sa jednotlivé sekvencie hrajú a ako ich môžete cvičiť, dôraz však bude kladený práve na ich použitie.

Hor sa do cvičenia.

Príklad č.1: Sekvencia po troch

(pre zväčšenie kliknite na obrázky)

po_troch_v_triolach

Sekvencia po troch v šestnástinách:

po_troch_v_16

Príklad č.2: Sekvencia po štyroch

seq_po_styroch

Príklad č.3: Sekvencia po kvartách

seq_kvarty

 

Sekvencia po kvartách – melódia opačne:

seq_kvarty_opacne

 

Ak chcete dostávať informácie o nových gitarových lekciách priamo do vašej emailovej schránky, prihláste sa na odber newslettra: