Vitajte pri tretej a zároveň poslednej lekcií o intervaloch.
V predchádzajúcich dvoch lekciách (Intervaly I./ Intervaly II.) sme sa toho dozvedeli už pomerne veľa o tom, ako to s tými intervalmi na gitare vlastne je. Vieme už:
- čo sú to intervaly a načo sú pre nás gitaristov dobré
- ako sa tvoria ich názvy
- aké intervaly sa dajú odvodiť zo stupnice C dur
- ako vyzerajú intervaly na hmatníku
- ako nám poznanie jednotlivých tvarov intervalov zjednodušuje určovanie iných intervalov
Ak vám niečo z tohto nie je jasné, skúste si osviežiť učivo v prvých dvoch lekcií. Tam nájdete všetky potrebné informácie.
Doposiaľ sme sa zaoberali iba tzv. základnými intervalmi, v dnešnej lekcií sa však pozrieme na tzv. odvodené intervaly. Dozviete sa to, ako tieto intervaly vznikajú a takisto to, ako vyzerajú na gitarovom hmatníku.
Odvodené intervaly
Odvodené intervaly vznikajú zmenšovaním alebo zväčšovaním intervalov základných.
Platí pritom nasledujúce pravidlo:
Keď zväčším napríklad interval C – F čo je čistá kvarta, dostanem interval C – F#, čo je kvarta zväčšená. Takisto, keď zmenším interval C – G, čo je čistá kvinta, dostanem interval C – Gb, čo je interval zmenšenej kvinty.
Podobne to funguje aj pri veľkých intervaloch. Ich zväčšením dostaneme intervaly zväčšené, ich zmenšením dostaneme intervaly malé resp. zmenšené.
Toto je však len teória. Pre nás je zaujímavejšie pozrieť sa na to, ako to vyzerá na gitarovom hmatníku, pretože tam tieto informácie potrebujeme používať. Opäť nás bude zaujímať, aké tvary jednotlivé odvodené intervaly vytvárajú. Podľa toho potom budeme vedieť určiť hocijaký iný interval, ktorý má rovnaký tvar.
Ak si pamätáte, v prvej lekcií o intervaloch sme si povedali, že presný názov intervalu určujeme na základe počtu poltónov. V nasledujúcej tabuľke sú uvedené všetky poltónové vzdialenosti, ktoré môžu v rámci jednej oktávy vzniknúť a ich príslušné názvy. (Z hľadiska hudobnej teórie toto nie je kompletné názvoslovie, ale pre naše potreby to bude postačovať. Ak niekto chce ísť viac do hĺbky, odporúčam naštudovať si, čo je to enharmonická zámena).
Na nasledujúcich obrázkoch si ukážeme, ako jednotlivé intervaly vyzerajú na hmatníku (tentokrát vám v jednom obrázku zakreslím ako to vyzerá od E aj g struny, aby ste to mali pekne pokope). Samozrejme nebudeme opakovať tie intervaly, ktoré sme si už ukázali v minulej lekcií, pretože by to bolo zbytočné.
Opäť platí to, čo sme si hovorili minule. Ak posuniem dané tvary inde na hmatník, vždy dostanem rovnaký interval. Stačí vám teda naučiť sa, ako jednotlivé intervaly vyzerajú na hmatníku a viete určiť hocijaký interval.
Keď sa vás niekto spýta, aký je interval E – D, vy si len predstavíte tieto dva tóny na hmatníku a hneď ako zbadáte tvar, ktorý spolu vytvárajú, budete vedieť, že ide o malú septimu. Znovu ide o to, aby ste sa naučili tieto tvary naspamäť a budete vedieť veľmi rýchlo určovať hocijaký interval.
Týmto spôsobom sa celá náuka o intervaloch pekne spája s orientáciou na hmatníku a to je pre nás gitaristov veľmi dôležité. Podľa mňa je lepšie chápať veci v praxi a vedieť ich použiť, ako len vedieť recitovať poučky a nevedieť, ako mi to môže pomôcť pri reálnej hre.
V posledných troch lekciách sme prešli veľa učiva, tak si doprajte čas na jeho strávenie. Náuka o intervaloch je základom pre pochopenie všetkého ostatného v rámci hudobnej teórie a preto má veľký zmysel venovať sa intervalom poriadne a naozaj ich pochopiť.
V budúcich lekciách sa pozrieme na stavbu akordov a takisto si predstavíme základy harmónie. Máte sa načo tešiť.
Ale najprv poriadne naštudujte intervaly.
Ak by ste mali akékoľvek otázky, ako vždy, nechajte ich v komentároch.
Cvičte, cvičte a vidíme sa pri ďalšej lekcií.
Ak chcete získať ZADARMO 30-stranový e-book o tom, ako správne cvičiť na gitare, zadajte svoju emailovú adresu:
Zdavím, chcel by som Vás poprosiť o vysvetlenie, radu.
Učím sa intervaly podľa Vášho návodu. Od tónu c to sedí. No ak si zoberiem napríklad tón A na prvej strune, tak prstoklad celých tónov je iný. Na malej tercii je polton. Verím, že rozumiete čo myslím. Nie som si ešte úplne istý vo výrazoch. Skrátka keď pôjdem od tonu A tak tak si musím upraviť prstoklad a nemôžem pokračovať podľa intervalov.
No žiaľ nie som si istý, čo sa pýtaš. Nerozumiem tejto vete: “No ak si zoberiem napríklad tón A na prvej strune, tak prstoklad celých tónov je iný.” a ani tomuto: “keď pôjdem od tonu A tak tak si musím upraviť prstoklad a nemôžem pokračovať podľa intervalov.” Skús sa prosím ešte raz spýtať a snáď pochopím 🙂
Zdravím vás. Už som to pochopil. Myslel som si že všetky durové stupnice obsahujú iba celé Tony. U som pochopil ako to funguje. Vytvoril ste veľmi dobrú a zrozumiteľnú stránku. po mnohých rokoch už začínam konečne aj trochu rozumieť. Ďakujem 😉
Výborne, tak to ma teší 🙂