Keď som prišiel na svoju prvú hodinu gitary, zažil som nemilé prekvapenie.
Môj vtedajší učiteľ gitary chcel zistiť, na akej hudobnej úrovni sa asi nachádzam, a tak mi pustil metronóm na tempo 50 (to si pamätám úplne presne) a chcel, aby som mu zahral hrubú strunu E s každým klikom metronómu.
Hoci som vtedy metronóm videl asi po prvý krát v živote, pomyslel som si, že to predsa nemôže byť až také ťažké. A ani nebolo. Trafiť sa na každý klik metronómu som zvládol pomerne úspešne.
Problémy začali, keď odo mňa chcel, aby som na každý klik zahral dva rovnaké údery. Tu sa už moje “nerytmické” cítenie začalo prejavovať v plnej paráde. Nebol som schopný zahrať dva rovnaké údery do jednej doby. Nech som sa snažil akokoľvek, po chvíli som bol úplne mimo metronómu.
Pri ďalších rytmických cvičeniach, ktoré si na mňa pripravil, som sa už cítil úplne bezmocný a tak sme to radšej nechali. Pochopil, že nemám ďaleko od toho, aby som z hodiny ušiel 🙂
Odvtedy už ubehlo mnoho rokov a mne sa viac-menej podarilo dostať moje rytmické cítenie pod kontrolu, hoci, ako vám povie každý muzikant, rytmické cítenie je podobne ako sluch práca na celý život.
Hoci budovanie rytmického cítenia sa na prvý pohľad nemusí zdať ako tá najdôležitejšia vec, ktorou by sa mali gitaristi zaoberať, opak je pravdou. Gitara je najmä rytmicky a doprovodný nástroj a tak k nej podľa mňa treba aj pristupovať. V kapele strávi gitarista väčšinu času hraním doprovodov a preto aj pri domácom cvičení by sa na to mal klásť patričný dôraz. Sóla a vyhrávky sú fajn, netreba však zabúdať na to podstatné.
V dnešnom článku by som vám chcel jednoduchým spôsobom predstaviť a vysvetliť základné hudobné pojmy, ktoré s rytmom a rytmickým cítením úzko súvisia. Budeme sa zaoberať pojmami ako tempo, rytmický vzor, metronóm a takt.
V ďalších článkoch potom nadviažeme na toto učivo a predstavíme si základné (a aj mierne zložitejšie) rytmy na gitare, ktoré by určite mal vedieť zahrať každý gitarista.
Tempo a metronóm
Tempo je veľmi jednoducho povedané rýchlosť, s akou sa skladba hrá. Môžete si to predstaviť tak, akoby každá skladba mala svoje srdce, ktoré bije určitou rýchlosťou. Môžeme povedať, že každá skladba má svoj pulz. Čím rýchlejšie srdce bije, tým vyššie tempo skladby.
Tempo sa udáva v jednotkách, ktoré sa označujú BPM – beats per minute – počet dôb za minútu. Tempo sa meria zariadením, ktoré sa volá metronóm. Ako iste viete, je to zariadenie, ktoré produkuje pravidelný (a niekedy trošku otravný) klik.
Určite ste ho už videli.
V dnešnej dobe máme okrem tohto tradičného metronómu aj metronómy elektronické, a v neposlednom rade aj metronómy online.
Stlačte na klávesnici CTRL a kliknite na tento link.
V ďalšom okne sa vám otvoril online metronóm. Keď stlačíte tlačidlo START budete ho počuť ťukať. Momentálne je nastavený na 90 bpm, čiže udrie 90 krát za minútu.
Môžete si preklikať rôzne hodnoty a popočúvať, ako rýchlo je napr. 330 bpm.
Keď sa pohráte, tak sa vráťte naspäť k tomuto článku.
Ste naspäť?
Dobre, pokračujeme ďalej. Už vieme, čo je to metronóm a tempo, poďme sa teraz pozrieť na rytmické hodnoty nôt.
Rytmické hodnoty nôt
Predtým, ako vám poviem, aké poznáme rytmické hodnoty nôt, mám pre vás jednu otázku.
Čo sú to noty?
Táto nevinná otázka už zaskočila nejedného môjho študenta. Napriek tomu, že sa to zdá úplne triviálne, mnoho ľudí nevie na túto otázku odpovedať. A preto vám odpoveď prezradím.
Noty sú znaky, ktorými zapisujeme tóny.
Jednoduché, však?
Tón je to, čo počujeme ušami, nota je znak, ktorý vidíme v zápise v notovej osnove.
Do nôt zapisujeme dve vlastnosti tónu: dĺžku a výšku.
Výška tónu určuje, ktorý tón máme zahrať, dĺžka, ako dlho má daný tón znieť.
Keďže toto je článok najmä o rytme, nebudem sa venovať tomu, ako sú tóny rozmiestnené v notovej osnove. Budeme sa zaoberať len ich dĺžkou.
Dĺžku tónu zapisujeme tvarom noty. Dole uvádzam tie najzákladnejšie, ktoré na gitare budete potrebovať:
Tu si môžete vypočuť, ako znejú jednotlivé noty v tempe 60.
Odporúčam, aby ste si skúsili jednotlivé noty zahrať alebo vyklepať do tempa, ktoré vám je pohodlné. Zvládnutie týchto základných rytmických delení je predpokladom pre nácvik základných rytmov na gitare. Ak nedokážete zahrať tieto noty s metronómom alebo s klopaním vlastnej nohy, bude pre vás ťažké pochopiť a naučiť sa základné gitarové rytmy.
Ostali nám ešte dva termíny, ktoré sme nevysvetlili – takt a rytmus. Poďme sa na ne pozrieť.
Rytmus a rytmické vzory
Slovo rytmus ľudia bežne používajú intuitívne bez toho, aby sa potrebovali nejako špeciálne zamýšľať, čo toto slovo vlastne znamená. Používame ho vo viacerých kontextoch a nie vždy myslíme presne to isté.
Keď povieme, že srdce bije rytmicky, myslíme tým, že bije pravidelne. Keď o niekom povieme, že má rytmus v krvi, myslíme tým niekoho, kto vie tancovať resp. hýbať sa do hudby.
Vo všeobecnosti môžeme povedať, že slovo rytmus používame v súvislosti s pravidelným opakovaním alebo striedaním sa niečoho.
Pri výučbe gitary používam radšej výraz “rytmický vzor” než slovo rytmus. Zdá sa mi, že lepšie vystihuje to, čo v skutočnosti na gitare robíme, keď hráme doprovod. Gitarový doprovod je v podstate kombinácia rôznych rytmických vzorov. Pravidelným kmitaním pravej ruky (resp. ľavej u ľavákov) vzniká akási základná rytmické štruktúra, na ktorej potom vytvárame jednotlivé rytmické vzory. Viac o tomto v budúcej lekcii.
Takt
Slovo takt sa nám ani moc nehodí do dnešnej lekcie, uvádzam ho len preto, lebo študenti mu často moc nerozumejú a používajú ho v kontextoch, kde nedáva zmysel. Pokúsim sa to vysvetliť najjednoduchšie ako dokážem.
Už sme sa dozvedeli, že každá skladba má svoj pravidelný pulz, svoje tempo. Takisto vieme, že toto tempo vieme vyjadriť na základe počtu dôb za minútu.
Čo sme si ešte nepovedali je, že v hudbe nie sú všetky doby rovnaké. Rozlišujeme doby prízvučne a neprízvučné. Znamená to, že niektoré doby vnímame ako rytmicky významnejšie a prirodzene na ne dávame väčší prízvuk.
Pravidelným striedaním prízvučných a neprízvučných dôb vzniká tzv. metrum. Metrum je taká mystická vec, ktorú nikto nikdy nevidel, ale všetci ho v hudbe cítime. Napr. valčík má trojdobé metrum, polka dvojdobé, a väčšina pesničiek, ktoré budete hrať na gitare má štvordobé metrum. No a takt je len prepisom tohto metra na papier. Znamená to, že valčík zapisujeme v 3/4 takte, polku v 2/4 a väčšinu popových pesničiek v takte 4/4. Jednoduché, však?
Dúfam, že sa mi v tomto článku podarilo objasniť vám základné pojmy, ktoré úzko súvisia s rytmom a v budúcej lekcií sa pozrieme na praktické využitie týchto poznatkov.
Ak by bolo čokoľvek nejasné, pýtajte sa v komentároch.
Image courtesy: Paco
Ak som to spravne pochopil s tym taktom, ked hra clovek napriklad skladbu kde su trioly, potom je to cele trojstvrtove, lebo doraz je na kazdej tretej dobe?
Nie, to že hráš na každej dobe trioly nemá nič do činenia s taktom. Môžeš hrať trioly v 2/4, 3/4 alebo hocijakom inom takte. 3/4 takt má tri doby a na každú dobu pripadá štvrťová nota. Najjednoduchšie ako pochopiť 3/4 takt je, keď si pustíš valčík.
Dobrý deň noty sa nechcem učiť ale nedarí sa my napojiť na spev presne ako je v pesničke