V minulej gitarovej lekcii sme si predstavili osminové gitarové rytmy a sľúbil som vám, že v ďalších lekciách sa pozrieme na zložitejšie rytmické vzory. Dnes vám predstavím šestnástinové gitarové rytmy.
Šestnástinové gitarové rytmy sú také, v ktorých rytmicky najkratšia nota je šestnástina. Znamená to, že naša pravá ruka (resp. tá, čo drží brnkátko sa pohne 4x za jednu dobu – dole-hore-dole-hore). Ak si pamätáte, tak v osminových rytmoch to bolo len 2x za jednu dobu.
Šestnástinové rytmické vzory majú v gitarovej hre bohaté využitie a môžete ich nájsť v mnohých štýloch. Ich nácvik vám otvorí dvere k bohatšiemu rytmickému cíteniu a vaše gitarové doprovody budú znieť rytmicky zaujímavejšie.
Náš nácvik v tejto lekcii začneme rytmickým vzorom, v ktorom budeme na každej dobe hrať všetky šestnástiny. Tento rytmicky vzor nám pomôže začať cítiť šestnástinové frázovanie.
Dnes budeme používať postupnosť akordov G-D-Am známu zo skladby Knockin’ on heaven’s door. Akordy G a D trvajú 2 doby, akord Amol bude trvať 4 doby.
Šestnástinový rytmus č.1
Vo videu si všimnite, že najprv si rozkmitám pravú ruku a až potom začnem hrať. Toto mi umožňuje cítiť šestnástinové delenie skôr, ako sa ozve zvuk.
Šestnástinový rytmus č.2
Rytmický vzor č.2 bude takmer pravým opakom toho, čo sme hrali v predchádzajúcom príklade. Tento krát budeme hrať vždy len prvú šestnástinu na každej dobe. Pozor však na to, aby ste neprestali kmitať pravou rukou.(V notovom zápise uvádzam len prvý takt, v druhom takte zopakujte tento istý rytmus na akorde Am – viď. video.)
Šestnástinový rytmus č.3
V treťom príklade začne náš rytmus znieť trošku muzikálnejšie ako v predchádzajúcich dvoch príkladoch. Tento krát vynecháme na každej dobe druhú šestnástinu. V zápise to bude vyzerať nasledovne:
Šestnástinový rytmus č.4
Tento príklad je variáciou predchádzajúceho, posunieme len ligatúru o jednu šestnástinu neskôr.
Šestnástinový rytmus č.5
Príklad č.5 je kombináciou predchádzajúcich dvoch vzorov. Na prvej dobe máme vzor č.3 a na druhej dobe vzor č.4. Tento rytmus zopakujeme na všetkých akordoch.
Tento rytmický vzor už znie celkom fajn, čo poviete?
Ako cvičiť šestnástinové gitarové rytmy?
V minulej lekcii som vám ukázal päť cvičení (nájdete ich na konci tohto článku), ako cvičiť osminové gitarové rytmy. Presne tieto isté cvičenia môžete použiť aj na nácvik šestnástinových rytmov.
Ak je pre vás náročné začať nácvik týchto rytmov na 3 akordoch, zjednodušte si to a hrajte len na jednom akorde. Keď sa vám to podarí na jednom akorde, začnite pridávať ďalšie.
Ako som už minule napísal, pri nácviku doprovodných rytmov nejde o to, aby ste sa naučili naspamäť nejaké konkrétne vzory a potom ich hrali od začiatku do konca pesničky. Naším cieľom je naučiť sa hrať tieto rytmy tak, že ich dokážeme meniť podľa nálady skladby a potreby.
Keď zvládnete zahrať všetky príklady, ktoré som uviedol v tejto lekcii, vašou úlohou bude experimentovať a vymýšľať vlastné rytmy. Chceme sa dostať na úroveň, kde dokážete zdôrazniť hociktorú šestnástinu bez toho, aby ste vypadli z tempa alebo vás to rytmicky rozhádzalo. Malo by to vyzerať podobne ako v nasledujúcom videu, kde rôzne kombinujem šestnástinové rytmy:
Skladby s použitím šestnástinových gitarových rytmov:
Na záver ešte uvádzam niekoľko príkladov skladieb, v ktorých využijete šestnástinové rytmy:
J. Kirschner – Modrá
Lucie – Amerika
Bob Marley – Redemption song
Deep blue something – Breakfast at Tiffany’s
4 non blondes – What’s up
Príjemné cvičenie prajem!
Ak chcete získať ZADARMO 30-stranový e-book o tom, ako správne cvičiť na gitare, zadajte svoju emailovú adresu:
Super zajímavé a výborný lektor.