Vybrnkávanie prstami
Ruka má 5 prstov a na gitare máme 6 strún. Ako rozdeliť prsty tak, aby sme si s nimi vystačili aj pri komplikovanejších vybrnkávaniach a nezamotali sa? Základné pravidlo pri vybrnkávaní prstami je nasledovné:Palcom hráme basové struny E, A, D, ukazovákom strunu g, prostredník má na starosti strunu h a prstenník sa stará o tenké e.Rozloženie prstov, ktoré sme si práve opísali, vám bude fungovať tak v 95% prípadov. Môže sa stať, že sem-tam narazíte na nejakú výnimku, kde vám takéto rozloženie prstov nebude úplne fungovať, ale vo väčšine prípadov by ste mali byť v pohode. Palcom hráme struny smerom zhora nadol, prstami tenké struny podoberáme bruškami zospodu. V prípade, že máte dlhé a odolné nechty, môžete ich použiť na hranie, ale ja radšej používam brušká, pretože takto vytvorený tón sa mi páči viac. Takisto, životnosť nechtov pri hraní na kovových strunách nie je moc dlhá a to už ani nehovorím o estetickom hľadisku 🙂 Brušká na ruke, ktorou vybrnkávate, sa vám časom spevnia a tón, ktorý takto vznikne, má veľmi peknú kvalitu. Má objem, ale aj čistotu a konkrétnosť. Mne osobne sa pri hraní na kovových strunách nepáči tón, ktorý vznikne nechtom. Príde mi moc ostrý a tenký. Vyskúšajte si obe varianty a uvidíte, ktorá sa vám viac zapáči. Ak sa pýtate, čo s malíčkom, odpoveď je jednoduchá. Malíček používať nebudeme. Jednak je dosť neobratný a výrazne slabší ako ostatné štyri prsty a jednak by nám zbytočne zavadzal. Doposiaľ som sa nestretol so skladbou, kde by som si so štyrmi prstami nevystačil. Samozrejme, je možné, že takéto skladby existujú (predpokladám, že najmä v klasickej gitare a flamengu), ale tým sa my teraz nebudeme zaoberať. Táto lekcia je zameraná najmä na tie typy vybrnkávaní, ktoré sa používajú v pope, country, folku a podobne. Keď sme si objasnili, ako budú rozložené prsty na strunách, poďme sa pozrieť na prvý príklad. Príklad č. 1 Kto by nepoznal tento príklad? Samozrejme, ide o úvod k skladbe Nothing else matters od kapely Metallica. Toto je ideálny príklad na to, aby sme pochopili, ako vybrnkávanie na gitare funguje. Variácia č.1: Chytíme akord Amol a zahráme rovnaké vybrnkávanie, len začneme od struny A (Pri vybrnkávaní platí pravidlo, že prvý tón, by mal byť taký istý, ako akord, ktorý hráme – čiže v tomto prípade A.) Variácia č.2: Chytíme akord D mol a opäť použijeme rovnaké vybrnkávanie, palcom začneme na strune D. Keď sa vám podarilo nacvičiť tieto akordy jednotlivo, môžete sa pokúsiť ich začať spájať, tak ako som ukázal vo videu. Vyskúšajte napríklad akordovú postupnosť: Am – Dm – Em – Dm. Ak sa vám podarí zahrať túto postupnosť plynulo a čisto, ste pripravení na budúcotýždňovú lekciu. Na záver ešte uvádzam pár tipov, na čo sa sústrediť pri nácviku vybrnkávania:
- čistota tónov – chceme počuť konkrétny a výrazný tón
- preznievanie tónov – dávame pozor, aby sme sa rukou alebo prstami nedotýkali strún, ktoré sme už zahrali, aby tóny do seba preznievali
- pravidelnosť – neponáhľame sa a snažíme sa hrať čo najpravidelnejšie t.j. každý tón má rovnakú dĺžku
- rovnaká hlasitosť všetkých tónov – dávame pozor, aby tóny hrané palcom neboli hlasnejšie ako tie hrané prstami
- uvoľnenie ramena – mnoho študentov zvykne pri vybrnkávaní napínať rameno tej ruky, s ktorou vybrnkávajú, dajte si na to pozor
Potrebujete pomôcť s cvičením na gitare? Zadajte svoju emailovú adresu a získajte ZADARMO 30-stranový e-book, v ktorom sa naučíte, ako správne cvičiť na gitare. Takisto sa dozviete ako prvý o nových gitarových lekciách a nových gitarových kurzoch, ktoré pre vás pripravujem:
Patrím medzi multiinstrumentalistov, celý aktívny život som hral klávesy, saxofon, aj harmoniku. Komponujem, arnzujem a nahravam piesne pop, sakrálne a detské.
Ako 75r som sa vrátil ku gitare, to po 58 rokoch. Chcem sa naučiť lepšie hrať, ako v mladosti.
Ďakujem 🙂 a teším sa na ebook
Ďakujem
Aj ja by som poprosil e book. dcerka sa chce ucit na gitaru
Dobrý deň
Mám záujem o e-book
Ďakujem.
Nela
Zdravím Mám záujem o e-bok . Ďakujem
Zdravím. Teším sa
Teším sa
Vopred dík za e-book
Ahoj poprosím o e-book
Prosím o e-book.
Ďakujem, príjemný deň.