Témou dnešnej gitarovej lekcie bude jedna z najdôležitejších techník každého bluesového a rockového gitaristu.
Áno, reč bude o vyťahovaní strún alebo po anglicky bending.
Bending je najdôležitejšou technikou najmä z toho hľadiska, že jej používaním dostávame do hry feeling alebo inými slovami emócie a výraz. Hra dostáva charakter a jedinečnosť.
Hra na elektrickej gitare by znela veľmi odlišne, ak by sme zrazu prestali používať vyťahovanie strún, pretože by sme stratili jednu z najexpresívnejších techník. Ťahanie strún nám takisto pomáha dostať do gitarovej hry charakteristiku ľudského hlasu, keďže vieme plynule prechádzať medzi dvoma tónmi.
Skúseného gitaristu odlíšite od začínajúceho rockera veľmi ľahko podľa toho, ako vie vyťahovať struny. Vyťahovanie strún u začínajúceho gitaristu znie, ako by ste zavreli mačku do dverí alebo ako keď sa niekto učí hrať na husle. S hudbou to moc spoločného nemá.
Dôvod je ten, že ak strunu vytiahneme moc alebo málo, dostávame falošné tóny. Keďže na gitare máme pražce, falošný tón nie je možné zahrať, dokým nezačneme manipulovať so strunami. A presne to sa deje pri bendingu.
A preto treba bending veľa cvičiť, aby sme dostali do rúk presnosť a istotu. Nejde len o vycvičenie sluchu, ale aj o vycvičenie hmatu. Potrebujeme dostať do ruky cit, aby sme vedeli, koľko sily použiť, aby sme strunu dostali na správne miesto. Ak potrebujeme strunu vytiahnuť rýchlo, uši sú väčšinou pomalé a počujeme, až keď sme tón vytiahli príliš vysoko. Preto je dôležité dostať do prstov odhad, ktorú strunu treba koľko natiahnuť.
Situáciu komplikuje aj to, že pnutie struny na gitare sa mení. Pri nultom pražci je pnutie strún silnejšie a smerom ku snímačom sa pnutie zmenšuje. To znamená, že niekde treba použiť sily viac, niekde menej.
V dnešnej lekcií vám ukážem, aká je správna technika vyťahovania strún a takisto vám dám cvičenia, ktoré vám pomôžu vybudovať sluch aj hmat.
Venovať sa budeme len vytiahnutiu struny o celý tón, keďže budeme pracovať v rámci A mol pentatoniky. V niektorej z budúcich lekcií si ukážeme aj vytiahnutie o pol tón, resp. malú terciu.
Vyťahovanie strún – cvičenia
V nasledujúcom videu sa dozviete, ako správne prevádzať techniku vyťahovania strún a takisto vám ukážem tri cvičenia, ktoré vám pomôžu s nácvikom (cvičenia začínajú v čase 2:55):
5 vecí, na ktoré si treba dávať pozor pri vyťahovaní strún:
- Pri vyťahovaní strún vždy používame viac ako jeden prst, aby sme mali dostatok sily na jej vytiahnutie.
- Pohyb vychádza zo zápästia, nie z prstov. V zápästí máte oveľa viac sily ako v samotných prstoch.
- Aby sme zabránili preznievaniu susedných strún k tej, ktorú vyťahujeme, musíme ich tlmiť dlaňou pravej ruky (resp. ľavej u ľavákov).
- Vyťahovanie strún cvičte na začiatku len pár minút denne, aby ste si nepreťažili ruku. Časom sa vaša výdrž zväčší.
- Ak vás pri vyťahovaní strún bolia prsty, vyskúšajte si natiahnuť mäkšiu sadu strún.
Ak chcete získať ZADARMO 30-stranový e-book o tom, ako správne cvičiť na gitare, zadajte svoju emailovú adresu: